81 mln EUR inwestycji w bielskim Fiat-GM Powertrain Polska

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-03-2006, 18:46

Akcjonariusze zgodzili się na ulokowanie w zakładzie Fiat-GM Powertrain Polska w Bielsku-Białej nowych inwestycji. Ich wartość szacowana jest na 81 mln euro. Pracę znajdzie docelowo 300 osób - poinformował przedstawiciel koncernu.

Akcjonariusze zgodzili się na ulokowanie w zakładzie Fiat-GM Powertrain Polska w Bielsku-Białej nowych inwestycji. Ich wartość szacowana jest na 81 mln euro. Pracę znajdzie docelowo 300 osób - poinformował w piątek dyrektor personalny Fiat-GM Powertrain Polska Marek Stanclik.

Inwestycje mają związek z planami zwiększenia produkcji silnika dieslowskiego 1.3 SDE Multijet z obecnego poziomu  niespełna 700 tys. sztuk rocznie do 740 tys. silników w 2007 roku i 800 tys. sztuk rocznie w 2008 roku. Według zarządu, silnik ma być produkowany do 2015 roku.

Ok. 4 mln euro przeznaczone zostanie na podniesienie zdolności produkcyjnych do 740 tys. silników rocznie. 50 mln trafi na budowę nowej linii produkcyjnej. Silnik przystosowany zostanie do wymogów normy ekologicznej Euro 5, a jego moc zwiększona do 95 kM. Na ten cel trafił 27 mln  euro.

Stanclik powiedział, że drogę do inwestycji otworzyło porozumienie władz spółki z większością związków zawodowych w sprawie wdrożenia nowego systemu zmianowego. Dyrekcja twierdziła, że bez jego wprowadzenia osiągnięcie planowanych poziomów produkcji silników byłoby niemożliwe.

System wzbudzał duże kontrowersje związkowców. Do dziś zgody na jego wprowadzenie nie wyraziła "Solidarność". Zaaprobowały go: branżowy związek zawodowy NSZZ "Metalowcy", a także Sierpień '80 oraz Związek Zawodowy Służb Centralnych "Metalowcy".

System zakłada sześciodniowy tydzień pracy maszyn i pięciodniowy pracowników. Polega on na tym, że maszyny pracują sześć dni w tygodniu, a pracownicy podzieleni są na zmiany tak, że każdy z nich przepracuje w tygodniu 40 godzin, przy czym zmiana może wypaść w sobotę. Jedynym wyjątkiem jest około 50 pracowników służby utrzymania ruchu, którzy konserwują maszyny w niedzielę.

Stanclik dodał również, że w piątek dyrekcja podpisała porozumienie z trzema organizacjami związkowymi w sprawie pakietu płacowego w 2006 roku.

Fiat-GM Powertrain Polska jest spółką joint venture Fiat-General Motors. Firma zatrudnia ok. 1,35 tys. osób. Działa w bielskiej części Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W uruchomienie produkcji Fiat wspólnie z General Motors zainwestowały blisko 400 mln euro. Pierwsze silniki zjechały z taśmy pod koniec marca 2003 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane