83 tys. dłużników w Krajowym Rejestrze Długów na koniec 2005 roku

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-01-2006, 15:03

Na koniec 2005 roku w Krajowym Rejestrze Długów (KRD) było zarejestrowanych 83 tys. dłużników, z czego 71,3 proc. stanowili przedsiębiorcy, a 28,7 proc. konsumenci - poinformował KRD we wtorkowym komunikacie. Firmy korzystające z KRD odzyskały dotychczas 379 mln zł długów od kontrahentów.

Na koniec 2005 roku w Krajowym Rejestrze Długów (KRD) było zarejestrowanych 83 tys. dłużników, z czego 71,3 proc. stanowili przedsiębiorcy, a 28,7 proc. konsumenci - poinformował KRD we wtorkowym komunikacie. Firmy korzystające z KRD odzyskały dotychczas 379 mln zł długów od kontrahentów.

Według szacunków przedstawicieli Rejestru, w I kwartale tego roku lista zarejestrowanych dłużników powinna przekroczyć 100 tys. podmiotów i osób, głównie za sprawą dużych firm, które świadczą usługi masowe.

Wcześniej KRD przewidywał, że granica 100 tys. zostanie przekroczona jeszcze w 2005 roku, jednak - jak napisano w komunikacie - "nie doceniony został czynnik psychologiczny". W ok. 57 proc. przypadków, podmiot lub osoba, po otrzymaniu informacji, że zostanie umieszczona w KRD, decyduje się na spłatę swojego zadłużenia.

Jak poinformował KRD, powiększanie się liczby zarejestrowanych podmiotów i osób, w Rejestrze to zasługa przełamania psychologicznej bariery wśród przedsiębiorców, którzy coraz chętniej upubliczniają dane swoich nieuczciwych kontrahentów oraz rosnące zadłużenie konsumentów. Ten drugi czynnik widać na strukturze wpisów do KRD. W 2005 roku liczba wpisów przedsiębiorstw zmalała o 8,7 proc.

Z danych przekazanych przez KRD wynika, że najbardziej zadłużona firma, która w 2005 roku trafiła do Rejestru miała ponad 8,2 mln długów, a najwyższy pojedynczy dług w przypadku konsumenta wynosił prawie 2,5 mln zł.

Krajowy Rejestr Długów to biuro informacji gospodarczej, działające na podstawie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczej. Powstał w połowie 2003 roku. Obok KRD, podobną działalność w Polsce prowadzą KSV BIG, InFoScore BIG oraz Info Monitor BIG.

Zgodnie z ustawą o udostępnianiu informacji gospodarczych, do rejestru dłużników może być wpisany klient indywidualny lub firma, których należność jest przeterminowana o 60 dni i wynosi nie mniej niż 200 zł - w przypadku osób fizycznych i 500 zł - w przypadku firm. Wcześniej wierzyciel powinien wysłać dłużnikowi listem poleconym wezwanie do zapłaty z informacją o zamiarze umieszczenia go w konkretnym rejestrze dłużników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane