Czytasz dzięki

834 mln zł na obligacje innowacyjnych polskich firm

  • PAP
opublikowano: 28-05-2018, 14:48
aktualizacja: 28-05-2018, 14:49

834 mln zł, w połowie gwarantowane przez Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI), na obligacje polskich innowacyjnych firm, przeznaczy dom maklerski CVI, zakłada umowa w ramach Planu Junckera zawarta przez EFI i CVI.

"Cieszymy się z tego, że Europejski Fundusz Inwestycyjny podpisuje największą tego typu umowę z polskim podmiotem. Dzięki temu dom maklerski będzie mógł udzielać finansowania dłużnego dla małych, średnich firm oraz tzw. mid-capów. Dla tych, którzy chcą inwestować w innowacje" - powiedziała w poniedziałek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Dodała, że innowacyjne inwestycje to jeden z priorytetów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Jak podkreśliła szefowa MPiT, do 2020 roku ponad 800 mln zł może trafić na tego typu przedsięwzięcia. "Co wygeneruje (...) ponad 1 mld zł inwestycji w innowacje" - dodała. Zaznaczyła, że finansowanie ruszy jeszcze w tym roku. "Mamy nadzieję, że do końca tego roku pierwsze umowy zostaną podpisane" - zaznaczyła.

Emilewicz dodała przy tym, że branża nie ma tu znaczenia. "Ważne, by projekt miał cechy innowacji. Innowacji produktowej, procesowej. I to jest jedyne kryterium, które podmiot musi spełnić, by można było w niego zainwestować" - wyjaśniła.

Finansowanie objęte gwarancją EFI jest oferowane, jak wynika z udostępnionych w poniedziałek materiałów prasowych, w ramach współzarządzanego przez CVI i Noble Funds TFI funduszu obligacji korporacyjnych Open Finance Obligacji Przedsiębiorstw FIZAN. "Dzięki przejęciu połowy ryzyka inwestycyjnego przez EFI, CVI ma zaoferować przedsiębiorstwom tańsze finansowanie dłużne w formule transakcji private debt" - podano. Oznacza to, że finansowanie będzie łatwiej dostępne dla polskich przedsiębiorstw.

"Dzięki dzisiejszej transakcji, będziemy mogli zaoferować polskim innowacyjnym przedsiębiorcom finansowanie na preferencyjnych zasadach. Kwota transakcji opiewa na 200 mln euro. Co oznacza, że przy naszej przeciętnej wielkości transakcji między 8 a 30 mln zł będzie to dotyczyć ok. 50-60 przedsiębiorstw w ciągu najbliższych (...) dwóch lat" - powiedział Rafał Lis, partner zarządzający w domu maklerskim CVI, który podpisał umowę w imieniu strony polskiej.

Lis podkreślił, że finansowanie jest skierowane przede wszystkim do średnich przedsiębiorstw. "Ponieważ minimalna kwota transakcji, jaką jesteśmy zainteresowani, to jest 8 mln zł. W związku z tym, siłą rzeczy nie dotyczy to raczej nowych czy niewielkich firm. Ale nie muszą to być firmy z bardzo długą tradycją funkcjonowania na rynku, głównie chodzi o to, by ich model biznesowy był już sprawdzony, mógł być przetestowany na rynku, a jednocześnie firma miałaby dalsze ambicje rozwoju" - wyjaśnił.

Pier Luigi Gilibert, dyrektor generalny Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego podkreślił z kolei, że działalność CVI jest zgodna "ze strategią EFI, którego celem jest ułatwienie dostępu do kapitału innowacyjnym przedsiębiorstwom".

Cytowana w komunikacie komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP Elżbieta Bieńkowska wskazała, że "ogłaszana dziś w ramach Planu Junckera umowa" pozwoli zapewnić dodatkowe 200 mln euro na finansowanie małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. "CVI będzie kupować nowe obligacje od innowacyjnych przedsiębiorstw, z czego skorzysta około 60 polskich firm. Wykorzystanie unijnej gwarancji budżetowej ułatwia dostęp do finansowania jeszcze większej liczbie firm, co jest głównym celem Planu Inwestycyjnego dla Europy" - podkreśliła

Zawarta w poniedziałek umowa jest objęta Planem Inwestycyjnym dla Europy, czyli tzw. Planem Junckera. Dotyczy instrumentu gwarancyjnego InnovFin SMEG, oferowanego przez Komisję Europejską w ramach największego unijnego programu Horyzont 2020. Jak wskazano, umowa jest największą z podpisanych dotąd w Polsce w ramach tego programu.

„Horyzont 2020” to największy w historii program finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej. Jego budżet w latach 2014-2020 wynosi prawie 80 mld euro. Chodzi o stworzenie spójnego systemu finansowania innowacji: od koncepcji naukowej, poprzez etap badań, aż po wdrożenie nowych rozwiązań, produktów czy technologii. W zakresie instrumentów finansowych (InnovFin) Programu „Horyzont 2020” operuje Grupa EBI, w tym Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) wraz z narodowymi pośrednikami finansowymi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane