87%. Polaków uważa, że sytuacja na rynku pracy jest zła

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 18-05-2005, 14:26

87 proc. Polaków uważa, że sytuacja na rynku pracy jest zła lub bardzo zła; tylko 2 proc. ocenia ją jako dobrą - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej przekazanego w środę PAP. Większość respondentów jest przekonana, że taka sytuacja utrzyma się w najbliższym roku.

87 proc. Polaków uważa, że sytuacja na rynku pracy jest zła lub bardzo zła; tylko 2 proc. ocenia ją jako dobrą - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej przekazanego w środę PAP. Większość respondentów jest przekonana, że taka sytuacja utrzyma się w najbliższym roku.

    Obecną sytuację na rynku pracy 47 proc. respondentów uznało za bardzo złą, 42 proc. - za złą. Zaledwie sześciu na stu ankietowanych uznaje tę sytuację za przeciętną i tylko dwóch na stu ocenia ją pozytywnie.

    Respondenci negatywnie ocenili sytuację na lokalnych rynkach pracy, w swoich miejscowościach i regionach. Ponad jedna czwarta ankietowanych (28 proc.) sądzi, że w ich miejscowości lub okolicy nie ma żadnej pracy, prawie połowa (45 proc.) uważa, że trudno tam znaleźć jakiekolwiek zatrudnienie.

    Zdaniem 24 proc. respondentów można wprawdzie znaleźć jakąś pracę, ale trudno jest o pracę odpowiednią. Tylko co setny respondent jest zdania, że bez większych problemów można znaleźć odpowiednią pracę. Lepiej oceniana jest sytuacja w wielkich miastach niż na wsiach i w małych miasteczkach.

    W ocenie ponad połowy ankietowanych (57 proc.) sytuacja na rynku pracy nie ulegnie zmianie w ciągu najbliższego roku; 16 proc. uważa, że się pogorszy. Tylko 15 proc. respondentów ma nadzieję na poprawę, ale nikt nie wierzy w zdecydowaną poprawę.

    Większość ankietowanych (53 proc.) nie obawia się zagrożenia bezrobociem; z możliwością utraty pracy liczy się 40 proc. respondentów. Najbardziej zagrożeni utratą pracy czują się badani, w których rodzinach dochód na osobę jest niższy niż 300 zł (w Polsce jest 5 mln takich rodzin), ludzie młodzi oraz robotnicy.

    W Polsce zarejestrowanych jest ponad 3 mln bezrobotnych, prawo do zasiłku ma jedynie 420 tys. osób.

    Badania "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 6-9 maja na reprezentatywnej próbie 1052 dorosłych mieszkańców Polski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane