880,5 mln EUR kary dla Scanii

Marek Druś
opublikowano: 27-09-2017, 11:59
aktualizacja: 27-09-2017, 11:59

Scania, producent ciężarówek należący do Volkswagena, dostał 880,5 mln EUR kary od europejskiego regulatora antymonopolowego za udział w kartelu, donosi Reuters.

To druga pod względem wielkości za czasów Unii Europejskiej kara nałożona na spółkę oskarżaną o zmowę cenową. Większą, w ramach tej samej sprawy, zapłacił tylko Daimler. Wynosiła 1,01 mld EUR. Scania stworzyła 3,8 mld SEK (396 mln EUR) rezerwy na spodziewaną karę.

Zobacz więcej

fot. Borys Skrzyński

Komisja Europejska ogłosiła, że Scania przez 14 lat zmawiała się z innymi członkami kartelu w sprawie cen samochodów ciężarowych oraz przenoszenia na klientów kosztów nowych technologii, koniecznych do zastosowania w związku z zaostrzaniem norm emisji spalin.

Reuters przypomina, że inni członkowie kartelu: MAN, Daimler, Volvo, Iveco i DAF przyznali się do udziału w nim w zamian za 10 proc. redukcji kary, która sięgnęła łącznie 2,9 mld EUR. Scania nie przyznała się. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / 880,5 mln EUR kary dla Scanii