9 mln zł na wsparcie uczniów w woj. świętokrzyskim

PAP, AR
opublikowano: 31-10-2016, 14:11

Dzięki ponad 9 mln zł z funduszy UE uczniowie szkół podstawowych w jednym z najmniejszych województw w kraju będą mogli rozwijać umiejętności językowe, matematyczno-przyrodnicze oraz kreatywność i pracę zespołową w ramach zajęć dodatkowych.

Pieniądze mają też sfinansować zajęcia dla uczniów szczególnie zdolnych oraz mających problemy w nauce, a także rozwój nauczycieli. Zajęcia dodatkowe będą realizowane w szkołach podstawowych woj. świętokrzyskiego przez gminy, stowarzyszenia prowadzące szkoły oraz fundacje podejmujące edukacyjne przedsięwzięcia.

Dotację przyznano w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. W poniedziałek przedstawiciele instytucji i regionalnego samorządu podpisali umowy na dofinansowanie projektów.

Przedsięwzięcia przewidują m.in. wsparcie uczniów w rozwijaniu kompetencji kluczowych - językowych, matematyczno-przyrodniczych, w zakresie technologii informatycznych, a także postaw niezbędnych na rynku pracy, takich jak: kreatywność, innowacyjność i praca zespołowa. Wsparcie będzie realizowane podczas dodatkowych zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych, w ramach doradztwa edukacyjno-zawodowego oraz podczas spotkań z psychologami i pedagogami.

Unijne wsparcie jest też dedykowane projektom opartym na metodzie eksperymentu - w nauczaniu przedmiotów przyrodniczych lub matematyki. Będzie można też indywidualnie wspomóc uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnym - wybitnie zdolnych, jak i posiadających problemy w nauce. Projekty umożliwiają też doskonalenie nauczycieli – w przedmiotach związanych z kompetencjami kluczowymi - oraz zakup wyposażenia dla szkół.

Projekt „Kuźnia wiedzy i talentów” Szkoły Podstawowej w Dobrzeszowie (gm. Łopuszno) obejmie 86 uczniów. Zakłada on zajęcia pozalekcyjne z technologii informatycznych, wyrównawcze i w formie kół zainteresowań z matematyki, przyrody i języka angielskiego. Będą też wyjazdy edukacyjne, a uczniowie będą objęci doradztwem zawodowym oraz wsparciem psychologiczno-pedagogicznym. W Ruszczy i Połańcu (szkoły w gm. Połaniec) 140 uczniów będzie uczestniczyło m.in. w dodatkowych zajęciach z matematyki, informatyki, języka angielskiego i przyrody.

Inicjatywy będą realizowane przez rok lub dwa lata. Z 29 projektów skorzysta 3708 świętokrzyskich uczniów i 830 nauczycieli. Koszt przedsięwzięć, które w maksymalnie 90 proc. będą finansowane z UE to ponad 10,2 mln zł. Kwota dofinansowania to ponad 9 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu