900 mln zł i 900 miejsc pracy

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 26-03-2008, 00:00

W wałbrzyskiej strefie chce się budować pięć firm. Z nowych fabryk wyjadą m.in. cukierki, papier i dachówki.

W wałbrzyskiej strefie chce się budować pięć firm. Z nowych fabryk wyjadą m.in. cukierki, papier i dachówki.

O tym, że Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna (WSSE) ma się poszerzyć, jej prezes Mirosław Greber informował w „PB” w lutym. Projekt zmian już jest. Jeśli wejdzie w życie, to pięć firm zainwestuje 938 mln zł i stworzy 950 miejsc pracy.

Belgijski kapitał

Najwięcej inwestycji (patrz ramka) obiecuje notowana na brukselskiej giełdzie Euronext papiernicza spółka VPK Packaging Group, która ma już w Polsce m.in. fabrykę opakowań w Żyrardowie. Firma chce zbudować w Skarbimierzu zakład produkcji papieru (o wydajności 250 tys. ton rocznie) i tektury falistej (wydajność: 70 tys. ton). Dzięki inwestycji powstanie co najmniej 170 miejsc pracy.

Drugi duży inwestor też pochodzi z Belgii. To Etex Building Materials, który produkuje w Olkuszu w zakładzie Euronit (tak dawniej nazywała się grupa) dachówki betonowe. Firma chce w Kościanie, w pobliżu drogi krajowej Wrocław — Poznań i niedaleko złóż gliny, wybudować fabrykę dachówek ceramicznych o mocach produkcyjnych 30 mln sztuk rocznie. Zakład, w którym pracę znajdzie co najmniej 100 osób, powinien ruszyć w 2010 r.

Słodka inwestycja

Kolejny projekt to opisywana już przez „PB” inwestycja Cadbury Wedel w Bielanach Wrocławskich. Rozbudowa zakładu wiąże się z zatrudnieniem 250 nowych pracowników i pozwoli na zwiększenie produkcji o 20 tys. ton wyrobów cukierniczych rocznie. Ponadto firma chce utworzyć centrum badawczo-rozwojowe dla grupy Cadbury Wedel i europejskiego oddziału Cadbury Schweppes. To tylko część inwestycji Cadbury Wedel. Spółka zamierza również wybudować nowy zakład w Skarbimierzu, obok fabryki gum do żucia. Całkowita wartość inwestycji w Polsce to 250 mln EUR.

Najwięcej miejsc pracy — 400 — obiecuje Keiper. Niemiecki producent akcesoriów samochodowych, który ma już fabrykę w Świebodzinie, chce w Skarbimierzu (obok działki VPK Packaging) wybudować zakład produkcji stelaży i metalowych komponentów siedzeń samochodowych.

Strefa ma też objąć niemal 4 ha w Nowej Rudzie. Wieczyste użytkowanie tego terenu ma Zakład Produkcji Automatyki Sieciowej (ZPAS). Firma chce m.in. kupić linię technologiczną niestosowaną dotąd w Polsce. Dzięki inwestycji spółka zatrudni dodatkowo 30 pracowników.

— To trzeci projekt tej spółki w naszej strefie, poprzedni jest jeszcze w trakcie realizacji — mówi Mirosław Greber.

Korekta w górę

Te pięć firm wejdzie do wałbrzyskiej strefy najpewniej jeszcze w tym roku.

— Wszystkim przedsiębiorcom bardzo się spieszy, bo chcieliby zacząć budowę i być może zakończyć jakiś etap inwestycji jeszcze w tym roku — przyznaje szef strefy.

W ubiegłym roku WSSE Invest Park wydała 25 zezwoleń (najlepsza, katowicka — 36) firmom, które obiecały 580 mln zł inwestycji (w katowickiej — 1,8 mld zł) i 1,4 tys. nowych miejsc pracy (w najlepszej pod tym względem, łódzkiej — 4,8 tys.).

Firma Wartość

inwestycji

(mln zł)

VPK Packaging Group 425,6

Etex Building Materials 240,0

Keiper 48,5

Cadbury Wedel 202,2

ZPAS 21,7

Źródło: MG

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu