97,45 proc. górników przeciwko prywatyzacji kopalń

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-03-2005, 12:57

97,45 proc. spośród blisko 68 tys. górników uczestniczących w związkowym referendum opowiedziało się przeciwko prywatyzacji kopalń węgla - wynika z podanych w poniedziałek oficjalnych wyników głosowania. "Za" głosowały 1 tys.  124 osoby, czyli 1,7 proc. uczestników referendum.

97,45 proc. spośród blisko 68 tys. górników uczestniczących w związkowym referendum opowiedziało się przeciwko prywatyzacji kopalń węgla - wynika z podanych w poniedziałek oficjalnych wyników głosowania. "Za" głosowały 1 tys.  124 osoby, czyli 1,7 proc. uczestników referendum.

    "Wyniki głosowania są jednoznaczne, ale nie zamykają drogi do rozmów z rządem o prywatyzacji. Jeśli pojawią się konkretne propozycje, będziemy je przekazywać załogom kopalń i pytać górników o zdanie" - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach szef Związku Zawodowego Górników w Polsce (ZZGwP) Andrzej Chwiluk.

    Jego zastępca Wacław Czerkawski uważa, że wyniki dają związkowcom poważny argument w rozmowach z rządem. "Rząd nie może już jednostronnie narzucać nam warunków prywatyzacji"- powiedział wiceszef związku, zaznaczając, że jako przemysł strategiczny górnictwo powinno pozostać w polskich rękach. Związkowcy dopuszczają myśl o prywatyzacji przez giełdę, nie chcą natomiast inwestorów strategicznych.

    Zakłady, w których w czwartek odbyło się głosowanie, zatrudniają łącznie prawie 110 tys. osób. W dniu referendum w pracy było ok. 79,9 tys. górników. Głosowało 62,5 proc. ogółu zatrudnionych i 85,11 proc. obecnych tego dnia w pracy. Związkowcy uważają, że frekwencja potwierdza, iż wynik głosowania jest reprezentatywny dla opinii górniczych załóg.

    W poniedziałek związkowcy przekazali wyniki wojewodzie śląskiemu, który ma przesłać je rządowi. Za tydzień w Katowicach  związkowcy mają rozmawiać o prywatyzacji z reprezentantami  ministerstw gospodarki i skarbu oraz pracodawcami.

    Odpowiedzialny za górnictwo wiceminister gospodarki Jacek Piechota deklaruje dialog z górnikami na temat sposobów przyszłej prywatyzacji. W porannym wywiadzie w Polskim Radiu Katowice wiceminister przypomniał, że na razie gotowe są jedynie  ogólne założenia prywatyzacji górnictwa, a szczegółowe działania -  w tym rozmowy ze stroną społeczną - dopiero będą prowadzone.

    "Myślę, że w dialogu znajdziemy porozumienie co do sposobu prywatyzacji. Chcemy prowadzić dialog na racje i argumenty" - zadeklarował Piechota. Jego zdaniem, związkowa akcja informacyjna przed referendum była raczej "nakręcaniem obaw" związanych z górniczymi uprawnieniami i wynagrodzeniami, a nie rozmową o istocie prywatyzacji.

    "Powinniśmy i będziemy rozmawiać o tym, w jaki sposób poprowadzić prywatyzację, aby prowadziła ona do jej właściwego celu, którym są bardziej transparentne przepływy finansowe oraz jeszcze bardziej transparentne i skuteczne zarządzanie" - powiedział.

    Zgodnie z ubiegłoroczną decyzją rządu, proces prywatyzacji górnictwa został już rozpoczęty. Jako pierwszy, jeszcze w tym roku, inwestora strategicznego pozyskać ma Katowicki Holding Węglowy; prace kończy już tu doradca prywatyzacyjny. Wkrótce, spośród siedmiu ofert, ma zostać wybrany doradca w procesie prywatyzacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej, której ok. 30 proc. akcji ma w przyszłym roku trafić na giełdę. Jako ostatnia, po 2006 roku, ma być sprywatyzowana największa górnicza spółka Kompania Węglowa, będąca w trakcie restrukturyzacji.

    Wyniki referendum nie pokazały jednak zasadniczych różnic w głosowaniu górników z poszczególnych spółek węglowych, w zależności od planowanego sposobu prywatyzacji. W Kompanii Węglowej przeciw było 97,73 proc., za 1,4 proc., w Katowickim Holdingu Węglowym przeciw 96,8 proc., za 1,9 proc., a w Jastrzębskiej Spółce Węglowej przeciw 97 proc., za 2,4 proc. W kopalni Budryk przeciw było 98,96 proc., za 0,9 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane