... a Norwegowie, Amerykanie i Arabowie po P4

Magdalena Wierzchowska
opublikowano: 11-12-2008, 00:00

Novator wystawił na sprzedaż Netię, a inwestorzy prowadzą już zaawansowane rozmowy w sprawie kupna operatora sieci Play.

Novator wystawił na sprzedaż Netię, a inwestorzy prowadzą już zaawansowane rozmowy w sprawie kupna operatora sieci Play.

Dość intensywne plotki o tym, że wywodzący się z Islandii Novator wystawił Netię na sprzedaż, pojawiają się od kilku tygodni.

— Novator robi to dość dyskretnie, by nie obniżyć ceny, i tak już zaniżonej w rezultacie kryzysu finansowego — mówi jedno z naszych źródeł.

Pod koniec października do "PB" dotarła nawet informacja, że transakcja została dopięta. Ostatecznie okazała się jedynie plotką. Zarząd i rada nadzorcza Netii nie chcą się wypowiadać na temat zmiany właściciela, a z przedstawicielami kontrolującego Netię Novatora nie udało nam się wczoraj skontaktować. Operator ostatnio bardzo dobrze radzi sobie na rynku telekomunikacyjnym, choć na zyski trzeba będzie jeszcze poczekać kilka lat. Spółka koncentruje się na sprzedaży usług internetowych, a w pewnym momencie szło jej to lepiej niż Telekomunikacji Polskiej.

Pochodzący z mającej gospodarcze problemy Islandii fundusz wyprzedaje aktywa, więc sprzedaż polskich firm nie byłaby dla nikogo zaskoczeniem.

— Osoby związane z Novatorem to bardzo wytrawni gracze. Niedocenianie ich możliwości to błąd. Jestem przekonany, że wynegocjują przyzwoitą cenę za swoje aktywa — mówi jedna z osób zbliżonych do negocjacji.

Więcej wiadomo o sprzedaży P4, komórkowych aktywów Novatora w Polsce. O tym, że należący do Thora Bjorgolfssona fundusz wystawił operatora sieci Play na sprzedaż, pisaliśmy już na początku września. Z naszych informacji wynika, że Ernst Young przeprowadzał due diligence w spółce pod koniec września na rzecz norweskiego operatora Telenor.

— To główny partner w grze o P4 — mówi jedno z naszych źródeł.

— Negocjacje są cały czas prowadzone. Zapewne wszystko jest teraz kwestią ceny — dodaje inna osoba związana z transakcją.

Pojawiła się też informacja, że inwestycją jest zainteresowany Crowley Group, wraz z funduszami arabskimi i — być może — kapitałem australijskim. Prezes Crowley Group już wcześniej zapowiadał, że jego cel to ekspansja i przejęcia na polskim rynku. Pół roku temu mowa była o konsolidacji aktywów telekomunikacyjnych kontrolowanych przez skarb państwa. Ale George Crowley jest też znany na rynku jako pionier telefonii komórkowej w USA.

— Pracujemy z funduszami z Abu Dabi i Kataru, by wspomóc ekspansję Crowley Data Poland. Przyglądamy się wielu akwizycjom, ale nie mogę komentować żadnych konkretnych transakcji — mówi George Crowley, prezes Crowley Group, do której należy Crowley Data Poland.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu