A w Kanadzie bez zmian

  • Marek Rogalski
opublikowano: 07-12-2016, 17:59

Dzisiejsza decyzja Banku Kanady była zgodna z rynkowym konsensusem - stopy procentowe nie uległy zmianie.

Niemniej w komunikacie BOC nie znaleźliśmy już wielu stricte „gołębich” stwierdzeń, chociaż BOC podtrzymał stwierdzenie nt. utrzymującej się niepewności, co do perspektyw gospodarki, która ogranicza inwestycje biznesu (te nadal pozostają rozczarowujące). Niemniej przyznano, że realne stopy procentowe ostatnio rosły (w ślad za poprawą sytuacji w USA), a czynniki globalne uległy poprawie.  Inflacja, która pozostaje kluczowa dla działań banku centralnego zaczęła odbijać, ale wciąż pozostaje zbyt niska. Reasumując – to dobre argumenty dla utrzymania status quo przez BOC w najbliższych miesiąc ach. Zresztą to nie powinno nazbyt dziwić – okres ultra luźnej polityki banków centralnych na świecie pomału zmierza do końca.

Informacje z BOC lekko wsparły dzisiaj CAD. Na wykresie USD/CAD przejawia się to kontynuacją trendu spadkowego widocznego na dziennym układzie od końca listopada b.r.  Niemniej nie doszło jeszcze do wybicia minimum sprzed dwóch dni przy 1,3235.

Dzisiaj po południu dolar nieznacznie tracił w relacjach z pozostałymi walutami, redukując tym samym obserwowane wczoraj wieczorem umocnienie. Stało się tak mimo, że dane z rynku pracy JOLTS (nowe otwarte miejsca pracy) w październiku wypadły lepiej od oczekiwań (5.534 mln wobec szacowanych 5.500 mln, oraz 5.631 mln we wrześniu, chociaż dane zostały zrewidowane w górę z 5.486 mln).

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu