A-Z Finanse: Rynkowe korelacje coraz słabsze

Paweł Cymcyk
opublikowano: 29-09-2009, 17:48

Od początku dzisiejszej sesji widać było, że warszawski parkiet nie ma zbyt wielkich szans na pójście w ślady amerykańskich rynków, które zyskały ponad 1,5 proc.

Neutralne otwarcie było najwyższym dziennym poziomem, a w miarę upływu czasu rynek schodził coraz niżej. Pierwsza część sesji jeszcze nie zapowiadała większych zmian, bo WIG20 tkwił w kilkupunktowym trendzie bocznym, ale już w południe przyszła pierwsza fala osłabienia i spadek pogłębił się do 1,5 proc.

Żadnego związku z tym nie miały dane europejskie wyrażane indeksami nastrojów biznesu i konsumentów. Wszystkie zostały zignorowane, bo były zgodnie z oczekiwaniami. Pozytywne informacje niosła natomiast ze sobą publikacja indeksu Case-Shiller. Wskaźnik ten, opisujący zmiany cen nieruchomości w 20 największych metropoliach w USA, był zdecydowanie wyższy niż prognozy i najwyższy od 17 miesięcy. Oczywiście, w stosunku rocznym ceny spadły, ale spadek sięga już tylko 13,3 proc., a nie 19 proc. - jak miało to miejsce w marcu. Całkowicie odmienne odczucia mieli gracze po informacji o indeksie zaufania konsumentów w Stanach. Tu rozczarowanie było znaczne, ponieważ po pierwsze - indeks okazał się znacznie niższy niż oczekiwania, a po drugie - spadł nawet w porównaniu od sierpnia. Interesujące, że w głównej mierze za takie pogorszenie postrzegania sytuacji odpowiada spadek obecnego postrzegania gospodarki, a nie jej stanu za sześć miesięcy. W kontekście piątkowego raportu z amerykańskiego rynku pracy ciekawe przedstawia się statystyka wynikająca z raportu, według której aż 47 proc. osób w USA uważa, że ciężko jest znaleźć pracę.

Reakcja rynków na tak słabe dane była jednoznaczna – wyraźny spadek. Dla naszego - i tak już tracącego – parkietu podaż powiększyła spadek aż do 2,5 proc. Wszystko za sprawą zdecydowanie najgorszego sektora bankowego. Dwa największe banki, PKO BP i Pekao, straciły ponad 4 proc., a BZ WKB ponad 5 proc. Dość zaskakujące, że skalą spadków całkowicie odskoczyliśmy od pozostałych rynków i to akurat jutro może pomagać bykom. Odreagowanie tej wyprzedaży pozwoli rozpocząć na plusach, których utrzymanie będzie bardzo istotne dla kolejnych dni.

Patrząc na rynek w dłuższym okresie, widać, że korelacja pomiędzy WIG20 a S&P500 jest najniższa od kwietnia i po okresie niemal identycznego zachowania nasz rynek wybiera własną drogę, która w tym przypadku jest spadkową. Historycznie rzecz biorąc, takie ewenementy nie trwały dłużej niż miesiąc, więc albo w ciągu dwóch tygodni musimy zaliczyć kolejny rajd i nadgonić Zachód, albo wszystkie rynki czeka czerwony październik.

Paweł Cymcyk
Analityk A-Z Finanse

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Cymcyk

Polecane