A-Z Finanse: Stabilnie na maksimach

Paweł Cymcyk
opublikowano: 16-11-2009, 17:53

Poniedziałkowa sesja z rana dawała nadzieję na naprawdę ciekawy dzień i wiele emocji. Od początku wszystko sprzyjało kupującym.

Piątkowa wzrostowa sesja w Stanach, pozytywny przebieg azjatyckich notowań, a w kraju dobre wyniki PKO BP i Polskiej Grupy Energetycznej sprawiły, że już na otwarciu WIG20 zyskiwał 2 proc. Otwarcie było jednak jedyną emocjonującą częścią dzisiejszych notowań. W trakcie dnia widzieliśmy już  tylko stabilizację, którą najlepiej odzwierciedla to fakt, że do południa rozpiętość wahań WIG20 wyniosła zaledwie 13 pkt.

Nadzieje na zmianę obrazu sesji można było wiązać z danymi makro z USA. Popyt nie przestraszył się publikacji indeksu NY Empire State, który był niższy niż oczekiwano, bo wyniósł 23 pkt. podczas gdy prognozy mówiły o 30. Następnie ogłoszono dane o sprzedaży detalicznej w Stanach i ta wzrosła aż o 1,4 proc., co wyraźnie przebiło oczekiwania. Zapewne spotkałoby się to z wybitnie optymistyczną reakcją tyle tylko, że  już bez uwzględnienia samochodów ten sam wskaźnik wzrósł o zaledwie 0,2 proc., czyli aż o połowę mniej niż oczekiwano. W ten sposób dane nie stały się żadnym impulsem, zwłaszcza że nastroje optymizmu studziła informacja o korekcie w dół danych o sprzedaży z poprzedniego miesiąca. Widać w ostatnich miesiącach podniosły się giełdy, ale nie amerykański konsument.

Rynek przebywając tuż pod poziomem dziennych maksimów ostatecznie określił dalszy kierunek po rozpoczęciu handlu w Stanach. Amerykanie nie przejęli się danymi i rozpoczęli tydzień od wzrostów. Kończąc krajowy handel byki mogły obserwować osiąganie przez S&P500 nowych szczytów po wyraźnym przebiciu poziomu 1100 pkt. Tylko to sprawiło, że WIG20 zakończył na 3 proc. wzroście.

Po raz kolejny wyraźnie pozytywnie wyróżnił się sektor bankowy. Absolutnym liderem był tu BZ WBK, który wzrósł aż o 5,6 proc. Równie dobrze radziły sobie dwa największe banki (wzrosty po 4,5 proc.) jak i te mniejsze (np. GETIN zyskał 4 proc.)

Dzisiejszy wzrost jest z jednej strony bardzo obiecujący, bo na solidnych obrotach rynek przebił szczyty, jednak z drugiej strony kupujący powinni obecnie większą wagę przywiązywać do wzrostu powyżej 2450 pkt. gdzie znajduje się górne ograniczenie trzymiesięcznego trendu wzrostowego. Przebicie tej bariery będzie sygnałem potwierdzającym nadejście Rajdu Świętego Mikołaja, a odbicie się od niej patrząc na poprzednie korekty, powinno skutkować co najmniej 10 proc. przeceną.

Paweł Cymcyk
Analityk A-Z Finanse

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Cymcyk

Polecane