A złoty trzyma się mocno

Marek Rogalski
opublikowano: 24-05-2006, 00:00

Ostatnie sesje pokazały siłę naszej waluty. Mimo przeceny na warszawskim parkiecie od piątku złoty zyskał na wartości. We wtorek po południu za euro płacono 3,9340 zł, a za dolara 3,0600 zł. Warto zwrócić uwagę, że podobnie zachowywały się także pozostałe waluty naszego regionu (CEE-4).

Skąd bierze się siła złotego? Przede wszystkim, ze słabości amerykańskiego dolara na rynkach światowych. Spadki notowań EUR/USD zatrzymały się na poziomie figury 1,27 i mimo kilku prób sforsowania nie udało się tego rejonu pokonać. W rezultacie kurs euro do dolara powrócił powyżej poziomu 1,28 i na rynku panuje przeświadczenie, że zwyżka może być kontynuowana. Pomagają w tym spekulacje o możliwej w czerwcu podwyżce stóp w strefie euro.

Drugą przyczyną jest nadal spora atrakcyjność polskiego rynku. Stopy procentowe są wyższe od tych w strefie euro, a przedstawiciele Rady Polityki Pieniężnej dają jasno do zrozumienia, że nie obniżą ich w najbliższych miesiącach. Wprawdzie ostatnie dane makro o dynamice produkcji przemysłowej mogły wzbudzić pewien niepokój o tempo wzrostu gospodarczego, ale na razie znalazły one potwierdzenia w innych informacjach. Z tego powodu rynek większą uwagę zacznie przywiązywać do środowej publikacji danych o sprzedaży detalicznej i bezrobociu w kwietniu, które są oczekiwane na poziomie odpowiednio 15,30 proc. rok do roku i 17,2 proc. Warto także pamiętać o tym, że 31 maja GUS poda dane o wzroście gospodarczym w I kwartale tego roku. Ostatnio wyższe prognozy dla Polski opublikowali MFW i OECD.

Naszej walucie nie zdołały zaszkodzić nawet kolejne pogłoski o możliwym odejściu minister Gilowskiej. Istotniejsze były zapowiedzi premiera Marcinkiewicza, który ponownie nie wykluczył, że deficyt budżetowy może być niższy niż 30,5 mld zł. Tym samym w najbliższych dniach oczekiwalibyśmy powrotu notowań EUR/PLN w okolice 3,90.

Marek Rogalski, DM TMS Brokers SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu