ABB taniej odda dział finansów

Małgorzata Birnbaum
16-04-2002, 00:00

Niełatwo będzie sprzedać ABB część działu usług finansowych — Structured Finance. Wczoraj z zakupu wycofał się Siemens, jedna z dwóch firm, na których zwycięstwo stawiano.

Wczoraj ABB, szwajcarsko-szwedzka grupa inżynieryjna, straciła jednego z chętnych na zakup należącego do koncernu działu Structured Finance. Wycofał się niemiecki Siemens.

Prowadziliśmy rozmowy, zbadaliśmy dział i postanowiliśmy nie kontynuować negocjacji — brzmi oświadczenie Siemensa. Zainteresowane zakupem działu są także podobno General Electric, Textron, Citibank i Credit Lyonnais. Ale właśnie Siemens oraz GE miały największe szanse na transakcję — wynika z informacji „Financial Times”. Skoro na placu boju pozostał tylko GE, koncern ma szanse na uzyskanie niższej ceny. A już w ubiegłym tygodniu Lennart Blechert, szef Structured Finance, powiedział, że jego firma sprzedała część aktywów i cena sprzedaży może być niższa od szacunków analityków (600 mln USD).

Sprzedaż działu ma pomóc ABB zmniejszyć zadłużenie, które na koniec ubiegłego roku sięgnęło 4 mld USD (16,2 mld zł). Tymczasem we wrześniu SF miał 3,3 mld USD (13,4 mld zł) długu. Agencje Moody’s Investor Service i Standard & Poor’s obniżyły rating koncernu, który był zmuszony renegocjować warunki spłaty kredytu z wierzycielami (ponad 20 banków).

ABB jest w trakcie restrukturyzacji. W ubiegłym roku koncern po raz pierwszy miał stratę spowodowaną kosztami odpisów od wcześniejszych akwizycji oraz koniecznością zwiększenia do 940 mln USD (3,8 mld zł) rezerw na odszkodowania dla osób, które w wyniku kontaktu z zawierającymi azbest produktami straciły zdrowie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Birnbaum

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / ABB taniej odda dział finansów