ABM Solid pozywa Bank Millennium ws. opcji

WST, ESPI
opublikowano: 03-12-2009, 18:21

Zarząd spółki otrzymał od pełnomocnika informację o złożeniu 1 grudnia 2009 r. w Sądzie Okręgowym w Tarnowie dwóch pozwów przeciwko Bankowi Millennium o ustalenie nieistnienia stosunku prawnego z  żądaniami ewentualnymi w tym o ustalenie nieważności transakcji opcji walutowych z dnia 09 lipca 2008 roku i 16 września 2008 roku.

Wartość przedmiotu sporów ustalona dla transakcji z dnia 09 lipca 2008 r. wynosi 10 597 073 zł, natomiast dla transakcji z dnia 16 września 2008 r. wynosi 13 905 011 zł ( według wycen dokonanych przez Bank Millennium).

Spółka uważa, że transakcje opcyjne nie mogły zostać zawarte na podstawie umowy ramowej z dnia 04 czerwca 2008 roku z uwagi na brak stosownej regulacji uniemożliwiającej ustalenie warunków transakcji. Jednocześnie spółka podnosi szereg okoliczności faktycznych i prawnych, z których wynika że została wprowadzona w błąd co do charakteru transakcji, które według Banku miały zostać zawarte na podstawie przedmiotowej umowy, podnosząc zasadniczy, iż pomimo zapewnień Banku sporne transakcje nie mają charakteru zabezpieczającego ryzyko walutowe i noszą cechy transakcji nierzeczywistch.

Emitent przedłożył dokumentację, w której Bank potwierdził jednoznacznie, że sporne transakcje – gdyby nawet zostały skutecznie zawarte – powinny wygenerować straty jedynie na poziomie odpowiednio 200 000 złotych  i 250 000 złotych  i wówczas cała struktura automatycznie powinna się wyłączyć.

„Spółka wskazała, że od wielu miesięcy bezskutecznie zwraca się do Banku o udostępnienie nagrań rozmów telefonicznych, w trakcie których miało, według stanowiska Banku, dojść do zawarcia spornych transakcji. Bank prezentuje stanowisko, zgodnie z którym nie ma obowiązku przedstawiania nagrań, które jego zdaniem mogą stanowić jedynie dowód w postępowaniu sądowym. Od wielu miesięcy prowadzone rozmowy, a mające na celu wyjaśnienie pozycji Spółki, z winy Banku nie odniosły skutku. Bank zdaniem Spółki dąży do wzmocnienia swojej prawnej pozycji poprzez zamianę podstawy zobowiązania i wymuszenie uznania przez Spółkę długu w postaci zaciągnięcia kredytu bankowego” – czytamy w komunikacie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, ESPI

Polecane