ABN, DB i Sanpaolo organizują środki na największą transakcję LBO w Europie

(Marek Druś)
27-05-2005, 15:42

ABN Amro, Deutsche Bank i Sanpaolo Imi pośredniczą w pozyskaniu 9,3 mld EUR dla inwestorów, którzy chcą przejąć włoską spółkę Wind Telecomunicazioni. Tak dużych środków na transakcję lewarowanego przejęcia jeszcze nigdy w Europie nie organizowano.

ABN Amro, Deutsche Bank i Sanpaolo Imi pośredniczą w pozyskaniu 9,3 mld EUR dla inwestorów, którzy chcą przejąć włoską spółkę Wind Telecomunicazioni. Tak dużych środków na transakcję lewarowanego przejęcia jeszcze nigdy w Europie nie organizowano.

Banki sprzedają obligacje śmieciowe za 7,5 mld EUR. Pieniądze mają trafić do grupy inwestorów, którym przewodzi egipski miliarder Naguib Sawiris. Banki udzielą im także kredytu pomostowego wysokości 1,75 mld EUR. Po raz ostatni tak duże lewarowane przejęcie miało miejsce w 1989 roku, kiedy Kohlberg Kravis Roberts szukał 13 mld USD na przejęcie RJR Nabisco.

Banki szukają chętnych na obligacje śmieciowe w momencie, gdy nie ma na nie wielu chętnych w Europie. Popyt jest obecnie najniższy od 20 miesięcy. Żadna europejska spółka nie sprzedała od 4 maja papierów wysokiego ryzyka za ponad 10 mln EUR. Dzień później Standard & Poor's zdecydował o obniżeniu poniżej poziomu inwestycyjnego ratingów obligacji General Motors i Ford Motor. Skłoniło to fundusze hedgingowe do wyprzedaży papierów śmieciowych.

Enel, największa włoska spółka użyteczności publicznej, poinformowała w czwartek o sprzedaży pakietu kontrolnego Wind Telecomunicazioni spółce Weather Investments, powołanej przez inwestorów zgromadzonych wokół Naguiba Sawirisa. Mają oni opcję odkupienia pozostałych akcji Wind w 2006 roku.

MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ABN, DB i Sanpaolo organizują środki na największą transakcję LBO w Europie