ABW nadal bada koszty "racjonalizacji" w KGHM

opublikowano: 18-01-2007, 15:52

Niewykluczone, że w ciągu miesiąca zostaną postawione pierwsze zarzuty w śledztwie dotyczącym zasadności wypłaty milionowych gratyfikacji z tytułu wniosków racjonalizatorskich i wynalazczości w KGHM Polska Miedź SA - poinformowała w czwartek PAP rzecznik legnickiej prokuratury Liliana Łukasiewicz.

Niewykluczone, że w ciągu miesiąca zostaną postawione pierwsze zarzuty w śledztwie dotyczącym zasadności wypłaty milionowych gratyfikacji z tytułu wniosków racjonalizatorskich i wynalazczości w KGHM Polska Miedź SA - poinformowała w czwartek PAP rzecznik legnickiej prokuratury Liliana Łukasiewicz.

Sprawę bada Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

"Śledztwo nadal toczy się äw sprawieö, a nie przeciw konkretnym osobom. Niewykluczone jednak, że w ciągu miesiąca zapadnie decyzja o postawieniu pierwszych zarzutów", powiedziała Łukasiewicz.

Jak wyjaśniła, w sprawie chodzi o wyrządzenie szkody w wysokości co najmniej 35 milionów zł w majątku KGHM.

Postępowanie dotyczy "niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez osoby zobowiązane do zajmowania się sprawami majątkowymi spółki, w związku z opiniowaniem i przyjmowaniem do wdrożenia projektów wynalazczych oraz obliczania efektów ekonomicznych i wynagrodzeń dla ich twórców".

W latach 2001-2006 w KGHM wydano w sumie ponad 200 mln zł z tytułu wniosków racjonalizatorskich ľ w tym aż 43 osoby uzyskały gratyfikacje przekraczające w przypadku każdego z nich milion zł.

W kręgu zainteresowania prokuratury i ABW jest tylko kilka projektów - takich, których zasadność budzi zastrzeżenia. Łączny koszt wypłat z ich tytułu to 35 mln zł.

"Cały czas przesłuchiwani są świadkowie, analizowana jest dokumentacja. Przede wszystkim zamierzamy ustalić, czy osoby, które otrzymywały pieniądze z tytułu wniosków racjonalizatorskich, nie powinny realizować takich projektów w ramach swoich obowiązków służbowych", powiedziała prokurator.

Zaznaczyła, że ponad 90 procent äwynalazcówö to pracownicy KGHM z tzw. wyższego szczebla technicznego. Na liście racjonalizatorów są także np. pracownicy Wyższego Urzędu Górniczego, który jest organem nadzoru dla KGHM.

Jednym z budzących największe kontrowersje wniosków racjonalizatorskich jest projekt, który polegał na dostawieniu 74 äwanienö na wydziale elektrorafinacji huty miedzi Głogów, co miało na celu wzrost mocy przerobowej tego wydziału.

Po analizie tego wniosku prokuratura zdecyduje, czy takie äprzemeblowanieö stanowi myśl racjonalizatorską, czy nie i czy w związku z tym należy postawić komuś zarzuty niegospodarności.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane