ABW zatrzymała detektywa i b. posła Samoobrony Krzysztofa R.

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 23-07-2006, 11:40

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała znanego detektywa i b. posła Samoobrony Krzysztofa R. Zatrzymanie ma związek z tzw. aferą paliwową i praniem brudnych pieniędzy.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała znanego detektywa i b. posła Samoobrony Krzysztofa R. Zatrzymanie ma związek z tzw. aferą paliwową - poinformował PAP Krzysztof Łapiński, rzecznik prasowy ministra ds służb specjalnych Zbigniewa Wassermanna.

Do zatrzymania doszło w nocy z soboty na niedzielę w Katowicach. Krzysztof R. jest podejrzewany o pranie brudnych pieniędzy, powoływanie się w zamian za korzyści majątkowe na wpływy w instytucjach państwowych oraz poświadczanie nieprawdy.

Jak poinformował Krzysztof Łapiński, rzecznik prasowy ministra ds. służb specjalnych Zbigniewa Wassermanna, chodzi o śledztwo w sprawie tzw. afery paliwowej, prowadzone od 2002 r. przez ABW w Katowicach pod nadzorem tamtejszej Prokuratury Okręgowej.

Krzysztof R. miał pomóc śląskiemu "baronowi paliwowemu" Henrykowi M. w "wypraniu" pieniędzy pochodzących z przestępstw paliwowych poprzez zgłoszenie w urzędzie skarbowym przyjęcia od niego fikcyjnej pożyczki w wys. 500 tys. zł. R., powołując się na wpływy między innymi w Sejmie RP i w organach ścigania miał też zapewniać Henryka M., że uniknie on odpowiedzialności karnej, a po zatrzymaniu Henryka M. obiecywał mu załatwienie wyjścia za kaucją i odpowiadanie z wolnej stopy.

Krzysztof R. miał wystawić faktury VAT na łączną kwotę ponad 2,5 mln zł., za fikcyjne konsultacje i doradztwo.

Zdaniem organów ścigania, działalność Henryka M. w latach 1999- 2003 naraziła Skarb Państwa na straty w wysokości ok. 430 mln zł. z tytułu zobowiązań podatkowych w zakresie podatku akcyzowego, VAT oraz odsetek.

W przestępczy proceder zaangażowani byli inspektorzy Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach oraz osoby reprezentujące środowiska polityczne i prawnicze, którym przedstawiono zarzuty między innymi przyjęcia korzyści majątkowej oraz prania brudnych pieniędzy. Zarzutami objęto dotychczas 36 osób.

Minister-koordynator służb specjalnych ocenił w niedzielę w Krakowie, że dowody zebrane przeciwko zatrzymanemu detektywowi i b. posłowi Krzysztofowi R., są mocne. Minister spodziewa się "sensacyjnego" dalszego ciągu tej sprawy.

- Są dowody z dokumentów i z zeznań osób. Myślę, że ta sprawa dalej będzie miała sensacyjny przebieg. Nie jest jeszcze zamknięty krąg podejrzanych ani wyjaśnienia wszystkich okoliczności - mówił dziennikarzom Wassermann.

DI

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / ABW zatrzymała detektywa i b. posła Samoobrony Krzysztofa R.