Aby nie rosła góra śmieci

Barbara Warpechowska
opublikowano: 07-07-2016, 22:00

Magazynowanie odpadów przysparza najwięcej problemów średnim i dużym przedsiębiorstwom

Opublikowano wyniki drugiej części badania „Potrzeby, oczekiwania i obawy przedsiębiorstw wytwarzających odpady”. Przeprowadziła je agencja badawcza PBS (dawniej Pracownia Badań Społecznych) na zlecenie firmy Stena Recycling.

Zobacz więcej

Wesley Fryer Flickr (CC BY-SA 2.0)

Kłopoty ze składowaniem

Największy problem w gospodarowaniu odpadami stanowi ich magazynowanie (29 proc. odpowiedzi), a po nim segregacja (25 proc.) i logistyka zarządzania odpadami (22 proc.) Jedynie co czwarta średnia firma i co dziesiąta duża nie ma kłopotu z gospodarowaniem odpadami. Najbardziej kłopotliwe są odpady niebezpieczne — 28 proc. wskazań średnich firm i 36 proc. dużych. Co piąte duże przedsiębiorstwo wymieniło również elektroodpady. — Magazynowanie odpadów przysparza najwięcej problemów zarówno średnim, jak i dużym przedsiębiorstwom. Ten proces można jednak znacznie poprawić. Na przykład poprzez wykorzystanie prasokontenerów lub okien wrzutowych razem z kontenerami w pomieszczeniach, gdzie produkowane są odpady, można usprawnić nie tylko ich magazynowanie, ale i logistykę. Rozwiązaniem tego problemu może być też zastosowanie tzw. projektowania dla recyklingu, czyli myślenie o tym już na etapie tworzenia nowych produktów, co pozwala ograniczyć liczbę odpadów — mówi Piotr Bruździak, dyrektor sprzedaży Steny Recycling.

Więcej przerabiać

Recykling odpadów zgodnie z przepisami systematycznie wzrasta. Z badań wynika, że zaostrzenia przepisów dotyczących gospodarki odpadami, w tym zwiększenia recyklingu, obawia się 30 proc. średnich przedsiębiorstw i 24 proc. dużych. Zmian nie obawiają się dwie trzecie firm. — Przedstawione w grudniu 2015 r. propozycje Komisji Europejskiej przewidują wzrost wskaźników recyklingu oraz stopniową likwidację składowisk. Większość przedsiębiorstw nie obawia się rosnących wymagań. Chociaż są też firmy, w których budzą one niepokój. Oczekują wsparcia w dostosowywaniu do nowych przepisów rozwiązań, które pomogłyby im prowadzić zrównoważone zarządzanie odpadami, czyli takie, które pod uwagę bierze zarówno efekt środowiskowy, jak i biznesowy — podkreśla Piotr Bruździak.

Przedsiębiorcy oczekują pomocy od firm oferujących usługi gospodarowania odpadami oraz od rządu (po 38 proc. odpowiedzi), a w dalszej kolejności od Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska i innych instytucji (32 proc. odpowiedzi).

Wyzwania

Badane firmy zapytano również o spodziewane największe wyzwania w najbliższych latach. Średnie i duże przedsiębiorstwa najczęściej wskazywały sprostanie nowym regulacjom prawnym i raportowanie odpadowe (42 proc. odpowiedzi). Na kolejnych miejscach znalazły się m.in. dostosowanie produkcji do ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów (32 proc.) i zastosowanie nowych technologii usprawniających gospodarowanie odpadami (28 proc.). Jako cele lub priorytety na najbliższe lata związane z gospodarowaniem odpadami średnie firmy zaznaczały: optymalizację kosztów (50 proc. odpowiedzi), poprawę logistyki gospodarowania odpadami (31 proc.) oraz zwiększenie recyklingu (30 proc.). Duże firmy z kolei podkreślały w pierwszej kolejności poprawę logistyki gospodarowania odpadami oraz zwiększenie recyklingu (po 42 proc. odpowiedzi), dalej optymalizację kosztów (32 proc.). Badanie przeprowadził PBS w styczniu 2016 r. na próbie 330 firm: 280 średnich i 50 dużych. Respondentami były osoby odpowiedzialne za gospodarowanie odpadami. W kwietniu opublikowano pierwszą część „Odpowiedzialne gospodarowanie odpadami i potencjalne inwestycje” (napisaliśmy o niej 8 kwietnia 2016 r.), teraz drugą: „Potrzeby, oczekiwania i obawy przedsiębiorstw wytwarzających odpady”.

1,7 mld ton Tyle odpadów znajduje się na składowiskach własnych przedsiębiorstw i obiektach unieszkodliwiania (hałdach, stawach osadowych). Wielkość odpadów w ostatnim dziesięcioleciu się nie zmienia. Główne źródła to: górnictwo i wydobywanie (około 53 proc. odpadów ogółem), przetwórstwo przemysłowe (22 proc.) oraz wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną (17 proc.).

142 mln ton Tyle wytworzono odpadów w Polsce w 2014 r., z tego 7 proc., czyli 10 mln t, stanowiły śmieci komunalne.

268 kg Tyle odpadów komunalnych wytworzył każdy Polak w 2014 r. Rok wcześniej było to 293 kg. To najniższy wskaźnik w krajach Unii Europejskiej. Średnia wynosiła 481 kg. Najwięcej odpadów komunalnych w przeliczeniu na mieszkańca przypada na Danię — 747 kg, Luksemburg — 653 kg, Cypr — 624 kg i Niemcy — 617 kg.

Na podstawie danych GUS i Eurostatu

Stena Recycling

Firma działa w strukturze Stena Recycling International, należy do Stena MetallGroup, koncernu oferującego kompleksowe rozwiązania m.in. z zakresu zarządzania odpadami. Stena odzyskuje i przetwarza: makulaturę, plastik, złom metali żelaznych i nieżelaznych oraz odpady niebezpieczne. W Polsce działa od 2001 r. i ma 12 oddziałów. Rocznie przetwarza 700 tys. ton odpadów z działalności biznesowej i przemysłu. W 2012 r. uruchomiła stację recyklingu w Warszawie — Stena EkoStację, a w 2014 r. drugą w Swarzędzu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu