Accolade spieszy po drugi milion

opublikowano: 16-03-2021, 20:00

Czeski inwestor magazynowy kupuje kolejne magazyny, aby osiągnąć milion m kw. powierzchni i iść po kolejny milion.

Przeczytaj i dowiedz się:

  • Jaką strategię przyjął czeski inwestor na polskim rynku magazynowym
  • Ile powierzchni i w jakich miastach już posiada
  • Jakie ma plany na najbliższy rok

Accolade zapłaci 33 mln EUR firmie Panattoni Europe za dwa kolejne magazyny kupione od tego dewelopera. Najnowsza inwestycja w Choroszczy pod Białymstokiem liczy łącznie 38 tys. m kw. powierzchni. Pierwszy najemca - InPost wprowadzi się już we wrześniu do budynku A, który ma być wybudowany w pierwszej fazie inwestycji.

Plany Accolade
Plany Accolade
Naszym najbliższym celem jest jak najszybsze osiągnięcie ponad miliona mkw. oddanych do użytku hal w naszym portfelu oraz sięgnięcie po kolejny milion w budowie - mówi Milan Kratina, członek zarządu i CEO w Grupie Accolade.

Współpraca Accolade z InPostem kwitnie. Firma logistyczna już wcześniej stała się najemcą w obiektach Accolade w Częstochowie, Zielonej Górze, Szczecinie i Bydgoszczy. Dzięki nowej lokalizacji powierzchnia najmu InPostu w obiektach przemysłowych Accolade przekroczy 36 tys. m kw. Podobnie rozwija się współpraca inwestora z deweloperem – od początku działalności w Polsce hale dla Accolade buduje wyłącznie Panattoni Europe, choć czeski inwestor dokonuje także nowych akwizycji bezpośrednio przez swój polski zespół specjalistów.

– Jesteśmy obecnie największym inwestorem w infrastrukturę magazynową klasy A na terenie województwa podlaskiego. Wierzymy, że inwestycje w nowoczesne i zrównoważone hale kompleksowo wspierają dalszy rozwój danej lokalizacji – mówi Michał Białas, szef Accolade na Polskę.

Daleko od metropolii

Firma Accolade od początku działalności w Polsce znana jest z inwestowania poza największymi rynkami magazynowymi. Jest obecna w Szczecinie, Bydgoszczy, Lublinie, Zielonej Górze, Legnicy, Gorzowie Wielkopolskim, Koninie, Mińsku Mazowieckim, Białymstoku, Częstochowie. Ten wybór do niedawna nieoczywistych lokalizacji Michał Białas tłumaczy strategią celowania w miasta ważne dla rozwoju logistyki, ale z jakichś powodów niedocenione wcześniej przez innych inwestorów.

Czeski inwestor działa na polskim rynku magazynowym od 2015 r. i od tego czasu do końca 2020 r. zwiększył stan posiadania do 14 parków magazynowych. Mają one ponad milion m kw. hal, biorąc pod uwagę te wybudowane, przygotowywane oraz planowane projekty. To obecnie 50 proc. całego portfela Accolade.

Nieograniczone fundusze

W tym roku Accolade zamierza dostarczyć na polski rynek ponad 250 tys. m kw. nowych powierzchni magazynowo-przemysłowych.

- Planujemy dalszy dynamiczny rozwój. Jeśli uzyskamy dostęp do wystarczająco dużej liczby wysokiej jakości projektów w świetnych lokalizacjach i z dobrze prosperującymi najemcami, fundusze są nieograniczone - mówi Milan Kratina, członek zarządu i CEO w Grupie Accolade.

Zdaniem Milana Kratiny, polski rynek wyróżnia strategiczna lokalizacja, stabilność, a za sprawą proaktywnego podejścia samorządów do inwestorów zagranicznych – bardzo atrakcyjne warunki dla biznesu.

W 2020 r. inwestor nabył w Polsce kilka nowych projektów, z których największą transakcją była rewitalizacja niszczejącej przedwojennej bazy dla sterowców w Legnicy. Tylko w przypadku Legnicy wartość inwestycji przekroczyła 60 mln EUR i dostarczyła ponad 90 tys. m kw. powierzchni magazynowej i produkcyjnej. Projektów zakładających rewitalizację jest w portfelu Accolade więcej – udział terenów poprzemysłowych wynosi w nim aż 48 proc.

Również w 2020 r. po przekształceniu byłych zakładów chemicznych w Panattoni Park Bydgoszcz I i pomyślnym ukończeniu projektu Panattoni Park Bydgoszcz II, latem grupa zaprezentowała projekt Panattoni Park Bydgoszcz III – halę o powierzchni 46 tys. m kw. W Gorzowie Wielkopolskim rozpoczęła inwestycję w nowy park przemysłowy, którego powierzchnia po zrealizowaniu czterech etapów wyniesie 71 tys. m kw. Nową lokalizacją był też w ubiegłym roku Park Szczecin Airport koło Goleniowa.

Zdaniem Milana Kratiny, nieruchomości magazynowo-przemysłowe są dziś najbardziej poszukiwanymi aktywami przez inwestorów. Świadczy o tym m.in. pozyskanie jednego z najwyższych finansowań bankowych w Europie Środkowo-Wschodniej w 2020 r., jakie Accolade uzyskało na refinansowanie czterech polskich parków magazynowych w Szczecinie, Bydgoszczy, Lublinie i Zielonej Górze. Refinansowania w wysokości 153 mln EUR udzielił niemiecki Aareal Bank.

Okiem eksperta
Nowe miejsca na mapie
Anna Głowacz
dyrektor działu Industrial w Axi Immo

Poza pięcioma głównymi rynkami magazynowymi obserwujemy w ostatnich latach dynamiczny rozwój nowych lokalizacji, w tym ośrodków regionalnych we wschodniej części Polski takich jak: Białystok, Lublin czy Rzeszów. Accolade konsekwentnie realizuje swoją strategię inwestowania w projekty logistyczno-produkcyjne na niszowych rynkach. Jak pokazują ostatnie lata, zainteresowanie najemców tymi lokalizacjami również rośnie, zwłaszcza w segmencie firm logistycznych, kurierskich, e-commerce i dystrybutorów. Jest to efekt zmian w zakresie łańcuchów dostaw, potrzeba bliżej obecności klienta końcowego oraz większej dostępności kadr i niższych kosztów pracy. Na koniec 2020 r. nowe rynki odpowiadały za ok. 15 proc. całości podaży, jednak w najbliższych latach możemy spodziewać się wzrostu nowych inwestycji, gdyż zainteresowanie nieoczywistymi lokalizacjami wśród wybranych inwestorów, takich jak Accolade, rośnie. Dodatkowo, nowo oddawane odcinki autostrad i dróg ekspresowych będą zwiększały atrakcyjność tych rynków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane