ACEA: Liczba rejestracji nowych aut osobowych wzrosła o 1,3 proc.

ISBNews
opublikowano: 17-11-2015, 09:18

Liczba nowych samochodów osobowych zarejestrowanych w Polsce wyniosła 29 062 szt. w październiku br., co oznacza wzrost o 1,3% r/r, podało Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA).

W okresie styczeń-październik 2015 r. w Polsce zarejestrowano 287 302 nowych samochodów osobowych, co oznacza wzrost o 5% r/r, podało ACEA w komunikacie.

"To najlepszy od kilkunastu lat październik w naszym zestawieniu sprzedaży nowych osobówek, co nas cieszy. Jednak musimy wziąć pod uwagę, że ścieżkę wzrostów utrzymujemy przede wszystkim dzięki zakupom firmowym, których udział oscyluje na poziomie 70%. Klienci indywidualni wciąż zdecydowanie częściej wybierają auta używane" - skomentował dane Paweł Gos prezes Exact Systems i ekspert Polskiej Izby Motoryzacji.

Zdaniem eksperta, dane za 10 miesięcy roku pozwalają na optymistyczne prognozy.

"Podtrzymuję zdanie, że liczba 340-350 tys. rejestracji nowych osobówek w tym roku, co da nam ok. 4-7% wzrostu r/r, jest jak najbardziej realna. W osiągnięciu tego celu z pewnością pomagają spadające ceny paliwa, możliwość odliczania VAT-u od paliwa wśród przedsiębiorców oraz uruchamiane przez importerów i dilerów samochodowych wyprzedaże roczników" - powiedział Gos.

W całej Unii Europejskiej (z wyłączeniem Malty), popyt na nowe samochody wzrósł w październiku o 2,9% r/r do 1 104 867 szt, a od początku roku - o 8,2% r/r do 11 523 903 sztuk.

W październiku tempo wzrostu spadło na wszystkich głównych rynkach, takich jak Włochy (+8,6%), Hiszpania (+5,2%) i Niemcy (+1,1%). Jednocześnie w Wielkiej Brytanii liczba rejestracji spadła o 1,1%, podała ACEA.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / ACEA: Liczba rejestracji nowych aut osobowych wzrosła o 1,3 proc.