ACEA: liczba rejestracji nowych aut wzrosła w Polsce o 16,8 proc.

ISBnews
16-05-2014, 10:09

Liczba nowych samochodów osobowych zarejestrowanych w Polsce wyniosła 28.045 szt. w kwietniu br., co oznacza wzrost o 16,8% r/r, podało Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) w komunikacie. Narastająco od początku roku liczba rejestracji wzrosła o 26,0% r/r do 125.666.

Jak podkreśla prezes Exact Systems Paweł Gos, w polskiej branży motoryzacyjnej zakończył się okres przebiegający pod hasłem 'auto z kratką', który wywołał lawinę zamówień na firmowe samochody.

"W kwietniu już nie mieliśmy do czynienia z tak wysoką sprzedażą, ale nadal obserwowaliśmy wzmożony ruch w salonach samochodowych. Wynika to między innymi z tego, że od kwietnia przedsiębiorców obowiązują nowe przepisy podatkowe, które co prawda są mniej optymistyczne niż te z okienka derogacyjnego, ale jednocześnie bardziej korzystne niż regulacje z 2013 r." - wyjaśnił Gos, cytowany w komunikacie Exact Systems.

Gos ocenił, że na całoroczny wynik sprzedaży samochodów w naszym kraju będzie miał wpływ popyt inwestycyjny ze strony polskich przedsiębiorców, dla których prawo po 1 kwietnia br., m.in. w zakresie odliczania VAT od paliwa, jest korzystniejsze niż do tej pory. Według niego także zakupy klientów indywidualnych powinny podnieść całoroczny wynik.

"Konsumenci są coraz bardziej pewni o bezpieczeństwo ich zatrudnienia, więc śmielej wydają pieniądze, m.in. na zakup 'czterech kółek'. W czasie niestabilnej gospodarki wiele osób wstrzymywało się z 'większymi' zakupami, dlatego teraz obserwujemy nadrabianie tej zaległości. Liczba 310–320 tys. nowych rejestracji w całym 2014 r., czyli ok. 5-10% wzrost r/r, jest się moim zdaniem bardzo realna" – powiedział.

W całej Unii Europejskiej (z wyłączeniem Malty), popyt na nowe samochody wzrósł w kwietniu o 4,6% r/r do 1.089.226 szt., podało ACEA.

Spośród pięciu największych rynków UE, wzrost r/r liczby zarejestrowanych pojazdów w kwietniu 2014 r. odnotowały: Wielka Brytania o 8,2%, Włochy o 1,9%, Francja o 5,8% i Hiszpania o 28,7%. Spadek popytu, o 3,6%, odnotowano w Niemczech.

Największy wzrost liczby rejestracji samochodów w UE w kwietniu zanotowano w Portugalii (+53,1%), na Litwie (+36,0%) i Łotwie (+34,0%)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / ACEA: liczba rejestracji nowych aut wzrosła w Polsce o 16,8 proc.