Ackman: w USA jest klasyczna bańka napędzana przez Fed

opublikowano: 19-11-2021, 07:25

William Ackman, szef funduszu hedgingowego Pershing Square Capital Management uważa, że polityka ultra taniego pieniądza realizowana przez Fed spowodowała powstanie bańki spekulacyjnej, informuje Reuters.

- Jesteśmy w klasycznej bańce napędzanej przez Fed – powiedział Ackman podczas konferencji sponsorowanej przez agencję S&P Global Ratings. – Każdy wskaźnik świeci na czerwono – dodał, wskazując na rekordowe ceny na rynku nieruchomości, rynku akcji oraz rynku sztuki.

Bill Ackman, fot. Bloomberg
Bill Ackman, fot. Bloomberg

Szef Pershing Square uważa, że bank centralny USA będzie musiał rozpocząć podwyższać stopy wcześniej niż oczekiwano. Jego zdaniem, utrzymywanie ich tak nisko jak obecnie nie ma sensu, bo luźna polityka monetarna nie spowoduje powrót ludzi do pracy. Ackman nie jest także przekonany jak Fed, że wysoki poziom cen jest przejściowy, bo jego zdaniem w znacznym stopniu jest skutkiem zmian strukturalnych. Wskazał, że inicjatywy ESG, takie jak przechodzenie na czystą energię, a także oczekiwania wzrostu płac mają trwały charakter i będą skutkować wyższymi kosztami.

Reuters przypomina, że Pershing Square Holdings Fund osiągnął 26,1 proc. zwrotu od początku roku. W ubiegłym wynosił on 70,2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane