Action prawdopodobnie pokaże niższy zysk r/r za II kw. przez różnice kursowe

opublikowano: 16-03-2007, 12:11

Action w wynikach za drugi kwartał roku obrotowego 2006/07, który dla spółki trwał do końca stycznia, najprawdopodobniej pokaże niższy zysk netto r/r, gdyż niekorzystnie dla spółki ukształtował się kurs walutowy i nie miała przychodów z przetargów - poinformowało źródło bliskie spółki. Analitycy uważają taki scenariusz za prawdopodobny.

"W drugim kwartale tego roku brakowało w spółce przychodów z przetargów publicznych, a w drugim kwartale ubiegłego roku Action miał z przetargów około 140 mln zł" - powiedziało PAP źródło zbliżone do spółki.

"Oprócz tego na dzień bilansowy niekorzystnie ukształtowały się dla spółki kursy EUR/PLN i USD/PLN, przez to, mimo dużej dynamiki sprzedaży, zysk netto r/r będzie niższy" - dodało.

W drugim kwartale roku obrachunkowego 2005/06 Action miał 10,9 mln zł zysku netto, 12 mln zł zysku operacyjnego i 480,3 mln zł przychodów.

Około 30 proc. zobowiązań importowych Action jest realizowanych w USD, a około 10 proc. w euro.

Prezes spółki Jacek Krawiec nie komentuje informacji o wynikach za drugi kwartał.

"Nie komentujemy wyników przed publikacją raportu. Na dzień dzisiejszy nie widzimy podstaw, żeby weryfikować prognozy z prospektu emisyjnego" - powiedział prezes.

Action raport za drugi kwartał przedstawi w poniedziałek 19 marca.

Prognoza grupy Action na rok obrotowy 2006/07, który spółka kończy 31 lipca, zakłada uzyskanie 22,9 mln zł zysku netto, 35,6 mln zł zysku operacyjnego i 1,75 mld zł przychodów.

Analityk Millennium DM Adam Zajler uważa, że prawdopodobne jest pogorszenie wyniku Action w związku z niekorzystnym ukształtowaniem kursu walutowego.

"Dosyć typowe dla spółek handlujących na niskich marżach jest to, że są dosyć zależne od kursu walutowego. Jeżeli kurs działa na korzyść i mają wyższe marże to oddają to na walutach (jeśli się zabezpieczają) i w ten sposób nie ma wahań na zysku netto, jeżeli kurs jest niekorzystny to jest odwrotnie" - powiedział analityk.

Zajler w konserwatywnej prognozie zakładającej, że spółka nie zabezpiecza się na walutach oczekuje, że w drugim kwartale Action uzyskał 5,4 mln zł zysku netto, 9,4 mln zł zysku operacyjnego i 494 mln zł przychodów.

"Action regularnie wykazywał zyski na walutach, więc moje podejrzenie było takie, że się nie do końca zabezpieczają, więc uwzględniłem w prognozie negatywny wpływ waluty. Prawdopodobnie spółka nie zabezpieczyła się w pełni licząc na to, że kolejny raz uda im się zarobić na walutach" - powiedział analityk Millennium DM.

"Jeżeli w raporcie to się potwierdzi spółka będzie musiała zadeklarować co zamierza robić z ryzykiem walutowym, bo inwestorzy oczekują, że oni będą się zabezpieczać" - dodał.

Nawet gdyby okazało się, że spółka przez brak zabezpieczeń pokaże gorszy wynik za drugi kwartał r/r, Zajler pozytywnie ocenia perspektywy Action.

"Rynek, na którym działa Action rozwija się w tej chwili bardzo dynamicznie, spółka ma ciekawe pomysły na rozwój, a ewentualne zastrzeżenia dotyczą rzeczy, które dosyć łatwo usunąć" - powiedział.

"Wierzę w to, że takie rzeczy jak np. polityka zabezpieczeń, to po prostu kwestia decyzji. Nie potrzebna jest spółce restrukturyzacja, która trwałaby pół roku, to jest kwestia krótkiego posunięcia" - dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Action prawdopodobnie pokaże niższy zysk r/r za II kw. przez różnice kursowe