Adamczyk: branża budowlana w Polsce może być spokojna o zamówienia

  • PAP
opublikowano: 17-02-2021, 13:47

Branża budowlana w Polsce może być spokojna o zamówienia nie tylko na ten i następny, ale i w kolejnej zbliżającej się perspektywie – zapewnił w środę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Występując podczas sesji konferencji EEC Trends Online szef MI przypomniał, że ub. rok nie był łatwy dla nikogo – rozwój światowej gospodarki został zahamowany. W tym kontekście wskazał na decyzję rządu, aby nie przerywać inwestycji publicznych, pod kątem m.in. zachowania łańcuchów dostaw i uchronienia miejsc pracy, których – według szacunków – udało się utrzymać ok. 1,5 mln.

Andrzej Adamczyk, fot. Marek Wiśniewski
Andrzej Adamczyk, fot. Marek Wiśniewski

Adamczyk podkreślił, że dzięki temu Polska jest nadal wielkim placem budowy. Przypomniał, że w 2020 r. otwarto prawie 140 km nowych dróg krajowych, wydłużono autostradę A2, powstały nowe obwodnice.

„Plany na bieżący rok są jeszcze bardziej ambitne – możemy je snuć dzięki determinacji rządu oraz wykonawców i podwykonawców, którzy ciężko pracują na budowach" - mówił szef MI. „W 2021 r. planujemy otwarcie prawie 400 km nowych dróg” – zasygnalizował dodając, że chodzi m.in. o duże fragmenty tras Via Carpatia oraz Via Baltica, trasy S7 czy możliwe otwarcia powstających odcinków A1

„Planowane do ukończenia w tym roku inwestycje to efekt podpisanych w latach 2016-18 umów na realizację. Zdajemy sobie sprawę, że aby zbierać plony, trzeba siać, dlatego też w 2020 r. ogłosiliśmy nowy rządowy program budowy 100 obwodnic; podpisaliśmy już pierwsze umowy na realizację zadań, a większość z nich jest na etapie przygotowania” – zadeklarował Adamczyk.

„W 2020 r. ogłosiliśmy przetarg na wszystkie odcinki szlaku Via Carpatia w woj. podlaskim na południe od Białegostoku; na niektóre z nich podpisaliśmy już umowy. Przed nami zawarcie kontraktów na realizację ekspresowej obwodnicy Chełma i obwodnicy metropolii trójmiejskiej. Zainaugurujemy budowę odcinków S11 na południe od Koszalina i w woj. opolskim. W tym roku ogłosimy przetargi m.in. na drogę S10 Bydgoszcz-Toruń i S74 Przełom/Mniów – Kielce” – wymieniał.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

„Branża budowlana w Polsce może być spokojna o zamówienia, nie tylko na ten i następny rok, ale i w kolejnej, zbliżającej się perspektywie” – ocenił minister.

Uznał, że dobry czas trwa nie tylko na drogach, ale też na kolei, dzięki sprawnej realizacji kilku programów wieloletnich. Wyliczył m.in., że w ub. roku zmodernizowano prawie 750 km torów kolejowych, oddano do użytku nowe i zmodernizowane dworce kolejowe, zmodernizowano i wybudowano ponad 100 stacji i przystanków, przywracany jest ruch na nieczynnych dotąd liniach, na tory wyjechało w ub. roku 125 zmodernizowanych wagonów pasażerskich, realizowany jest też rządowy program Kolej Plus.

„Jestem przekonany, że wspólnie z samorządami doprowadzimy do zmniejszenia obszarów w Polsce, które są wykluczone z transportu kolejowego” – zadeklarował Adamczyk kontekście programu Kolej Plus.

Minister zaznaczył, że strategiczne inwestycje to także infrastruktura wodna; zgodnie z harmonogramem realizowany jest przekop Mierzei Wiślanej, pogłębiany jest tor wodny Szczecin-Świnoujście, budowane i modernizowane są wały rzek.

„W kolejne fazy przygotowań wkracza realizacja Centralnego Portu Komunikacyjnego. Utworzenie międzynarodowego centrum lotniczego oraz budowa setek kilometrów linii kolejowych stworzą nowy system komunikacyjny kraju” - powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane