Adamczyk: Członkostwo UE jest korzystne dla polskich pracowników

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 28-04-2005, 12:05

Wejście Polski do Unii Europejskiej było korzystne z punktu widzenia pracowników. Dzięki przyjęciu europejskiego modelu socjalnego polscy pracobiorcy mają zapewnione podstawowe prawo do konsultacji i informacji - uważa szef działu zagranicznego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Andrzej Adamczyk.

Wejście Polski do Unii Europejskiej było korzystne z punktu widzenia pracowników. Dzięki przyjęciu europejskiego modelu socjalnego polscy pracobiorcy mają zapewnione podstawowe prawo do konsultacji i informacji - uważa szef działu zagranicznego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Andrzej Adamczyk.

Wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Ryszard Łepik zastrzega, że jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o wpływie członkostwa UE na sytuację polskich pracowników, ale przyznaje, że przejęcie unijnych przepisów "ma szanse przełożyć się" na konkrety korzystne dla pracowników.

Adamczyk z "Solidarności" podkreślił w rozmowie z PAP, że "przyjęcie europejskiego modelu socjalnego w krajach przystępujących do UE, w tym w Polsce, wcale nie było przesądzone, bo pojawiały się głosy, by ze względów gospodarczych na jakiś czas to odsunąć. Dzięki związkom zawodowym te próby nie powiodły się i europejski model socjalny został - bez większych zastrzeżeń - przyjęty do polskiego prawa i obyczaju" - powiedział.

Jego zdaniem, europejski model socjalny generalnie sprowadza się do dialogu partnerów społecznych oraz do prawa pracowników do konsultacji i informacji. Jego korzenie tkwią w Europejskiej Karcie Praw Podstawowych, przyjętej w Nicei w grudniu 2000 r.

"Formalnie jest to jedynie deklaracja; zacznie obowiązywać dopiero w momencie przyjęcia Konstytucji Europejskiej - co miejmy nadzieję - niedługo się stanie"  - dodał Adamczyk.

Przystępując do UE Polska zobowiązała się do wprowadzenia do krajowego prawodawstwa dyrektyw UE, w tym również związanych z prawami pracowniczymi. Oprócz przepisów dotyczących obowiązku informowania i konsultowania z pracownikami niektórych spraw zakładu pracy bardzo ważna jest dyrektywa o Europejskich Radach Zakładowych.

Jej przyjęcie oznacza, że polscy pracownicy zakładów międzynarodowych działających na terenie UE, mogą zasiadać w ich radach zakładowych w charakterze pełnoprawnych członków.

Łepik z OPZZ powiedział PAP, że "rok to zbyt mało czasu, by pracownicy odczuli zmiany na korzyść w zakresie przestrzegania prawa pracy czy wysokości wynagrodzeń. To się jeszcze nie przełożyło na konkrety, ale ma szanse się przełożyć, zważywszy na napływające do Polski inwestycje - ocenił Łepik.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Adamczyk: Członkostwo UE jest korzystne dla polskich pracowników