Adamczyk: projekt ustawy dot. Funduszu Dróg Samorządowych – praktycznie gotowy

  • PAP
opublikowano: 07-09-2018, 19:38

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk poinformował, że projekt ustawy dotyczącej Funduszu Dróg Samorządowych jest „praktycznie gotowy”. Według niego w najbliższym czasie przedstawi go premier Mateusz Morawiecki, a następnie trafi pod obrady rządu.

Stworzenie FDS zapowiedział w kwietniu premier Mateusz Morawiecki. Na fundusz przeznaczone ma zostać 5 mld zł.

„Fundusz Dróg Samorządowych, którego szczegóły zostaną ogłoszone niebawem, będzie służył pomocą w realizacji zadań gminnych i powiatowych. Projekt ustawy jest praktycznie gotowy i wpisany do prac rządu. Niebawem, mamy nadzieję, rząd a następnie parlament się tym zajmą” - powiedział PAP Adamczyk.

„Realizujemy to, co jest oczekiwane przez samorządy” - zaznaczył minister infrastruktury i dodał, że na środki z budżetu FDS wynoszące łącznie 5 mld zł liczyć zarówno samorządy znajdujące się na obszarach mocno zurbanizowanych, jak i leżące z dala od centrum.

„Mogą one liczyć na to, że ich projekty znajdą uznanie i będą dofinansowane. Projekty, których celem są bezpieczne i przejezdne drogi gminne i powiatowe” - zaznaczył szef resortu infrastruktury.

W piątek Adamczyk odwiedził inwestycje prowadzone przez gminy przy wsparciu rządu w Wieliczce i Zakliczynie w woj. małopolskim. W Zakliczynie dzięki 1 mln zł rządowego wsparcia całkowicie przebudowano 1,5 km drogi gminnej i wyposażono ją w chodniki, przejścia dla pieszych i oświetlenie. Wartość całej inwestycji wyniosła ok. 2 mln zł.

„To taki bardzo dobry przykład dobrej współpracy samorządu z rządem. Ta inwestycja jest odrobiną, pośród projektów realizowanych przez rząd, ale jest ona bardzo ważna z punktu widzenia mieszkańców” - ocenił minister.

W Wieliczce obecnie trwa przebudowa zatłoczonego wyjazdu z tego miasta na drogę krajową nr 94 w kierunku Krakowa, polegająca na budowie dwóch rond. Projekt o wartości 6 mln zł uzyskał około 1,6 mln zł dotacji rządowej. Docelowo, aby całkowicie wyeliminować korki, powinien tam powstać węzeł drogowy z wiaduktem.

Jak zaznaczył Adamczyk, Wieliczka potrzebuje nowoczesnych rozwiązań komunikacyjnych, przy tak intensywnym ruchu samochodowym. „Jedynym rozwiązaniem jest węzeł drogowy (…). Liczymy na to, że samorząd Wieliczki wspólnie z GDDKiA opracuje koncepcję węzła, a następnie ruszy proces przygotowania tej inwestycji, który jest rozłożony w czasie, co wynika z obowiązujących przepisów” - ocenił minister.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu