ADB ostrzega przed spowolnieniem w Chinach

opublikowano: 13-12-2017, 11:40
aktualizacja: 13-12-2017, 12:54

Gospodarka Chin wzrośnie nieco szybciej niż oczekiwano w tym roku, głównie z powodu silnej konsumpcji, ale wzrost będzie się zacinał w 2018 r..ostrzega Azjatycki Bank Rozwoju (ADB).

Uaktualniona prognoza zakłada, że dynamika chińskiego PKB w 2017 r., wyniesie 6,8 proc. To o 0,1 proc. więcej niż szacował ADB we wcześniejszej projekcji. 

Perspektywy wzrostu w Chinach na bieżący rok zostały zrewidowane w górę, ponieważ wydatki gospodarstw domowych utrzymują się na wysokim poziomie. Zdaniem ADB, utrzymujące się jednak wyzwania, w tym o charakterze geopolitycznym, będą obciążać impulsy gospodarcze w przyszłym roku.

Druga pod względem wielkości gospodarka świata prawdopodobnie wzrośnie o 6,4 procent w 2018 roku z powodu "kontrolowanego umiaru" w gospodarce - ocenia Joseph Zveglich, dyrektor badań makroekonomicznych ADB. Zgodnie z danymi Banku Światowego, oznaczałoby to najwolniejsze tempo ekspansji od 1990 r.

ADB podkreśla, że chiński rząd podąża cienką linią między delewarowaniem a utrzymywaniem odpowiedniego poziomu inwestycyjnego i konsumpcyjnego w gospodarce napędzanej długiem.

Wzrost w całym regionie również ma być w tym roku nieco lepszy niż prognozowano do tej pory. Wyższy niż oczekiwano eksport i konsumpcja krajowa prawdopodobnie podniosły dynamikę wzrostu gospodarczego w rozwijających się azjatyckich ekonomiach w 2017 r. (prognoza zweryfikowana została z 5,9 do 6 proc.). Region ten obejmuje 45 członków ADB, w tym Chiny, Hongkong, Koreę Południową i Singapur. Nie jest do niego jednak wliczana Japonia.

Oczekuje się, że wzrost w rozwiniętej Azji w przyszłym roku wyniesie 5,8 proc.

Prognozy dla Stanów Zjednoczonych pozostawiono niezmienione i wynoszą 2,2 proc. w 2017 r. i 2,4 proc. w 2018 r.

ADB monitoruje północnokoreański kryzys nuklearny, ale twierdzi, że nie ma on jeszcze wpływu na gospodarkę regionu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / ADB ostrzega przed spowolnieniem w Chinach