Czytasz dzięki

Administracja Trumpa nałożyła sankcje na oficjeli z Chin i Hongkongu

Marek dDruś, Bloomberg
opublikowano: 07-08-2020, 17:16

Potwierdziły się nieoficjalne ustalenia Bloomberga. Departament Skarbu ogłosił nałożenie sankcji na 11 członków władz Chin i ich sojuszników z Hongkongu, w tym jego szefową Carrie Lam.

Donald Trump już wcześniej groził podjęciem działań wobec członków władz Chin po przeforsowaniu przez Pekin nowego prawa o bezpieczeństwie narodowym w Hongkongu, które według krytyków znacząco zmniejsza jego względną niezależność i ma służyć do walki z demokratyczną opozycją.

Carrie Lam
Zobacz więcej

Carrie Lam fot. Bloomberg

- Stany Zjednoczone stoją po stronie mieszkańców Hongkongu i wykorzystamy dostępne narzędzia i władze do ukarania tych, którzy podważają ich autonomię – głosi wydane w piątek oświadczenie sekretarza skarbu Stevena Mnuchina.

Szefowa Hongkongu Carrie Lam została objęta sankcjami za to, że „jest bezpośrednio odpowiedzialna za wprowadzenie polityki Pekinu tłumienia wolności i procesów demokratycznych”.

Współpracująca blisko z władzami w Pekinie szefowa Hongkongu sygnalizowała już wcześniej, że nie przejmuje się perspektywą amerykańskich sankcji.

-  Nie mam aktywów w USA i nie wybieram się do USA. Jeśli nie dadzą mi wizy, po prostu tam nie pojadę – powiedziała.

USA już wcześniej karały członków władz Chin. Nałożyły sankcje na członków władz chińskiej Partii Komunistycznej i trzech innych oficjeli za prześladowanie mniejszości muzułmańskiej zamieszkujących zachodnią prowincję Xinjiang.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek dDruś, Bloomberg

Polecane