Administracja Trumpa zaniepokojona osłabieniem juana

opublikowano: 09-10-2018, 07:39

Amerykański Departament Skarbu rozważa, czy nazwać Chiny manipulatorem walutowym w raporcie, który zostanie opublikowany w przyszłym tygodniu, informuje Bloomberg powołując się na wysokiej rangi źródło w resorcie.

Sekretarz skarbu Steven Mnuchin jest naciskany przez „jastrzębie” z administracji Donalda Trumpa, aby formalnie nazwać Chiny manipulatorem walutowym. Argumentem ma być osłabienie juana o 9 proc. wobec dolara w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Obudziło to spekulacje, że Chiny specjalnie osłabiają juana aby uczynić swój eksport tańszym w sytuacji spowolnienia gospodarczego, za które przynajmniej częściowo odpowiada wojna handlowa z USA. Kolejnym argumentem może być wtorkowy fixing juana przez bank centralny Chin. Jest najwyższy od ponad roku i ustala kurs wymiany za dolara po raz pierwszy od maja 2017 roku powyżej 6,9 CNY.

W opublikowanym w poniedziałek artykule Liu Shijin, doradca banku centralnego Chin przekonuje, że rynek nie powinien martwić się ostatnimi fluktuacjami juana, który w jego opinii jest wciąż relatywnie drogi w związku z szybkim umacnianiem się dolara.

Prezydent Donald Trump już wielokrotnie zarzucał Chinom, ale także Unii Europejskiej, manipulację swoją walutą w celu odebrania USA „wielkiej przewagi konkurencyjnej”. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu