Advent Intl ma 1 mld euro na inwestycje w Europie Środkowej i Wschodniej

ISB
17-04-2008, 15:13

Firma

Fundusz ACEE IV zamierza koncentrować się na inwestycjach w wysokości pomiędzy 30 a 100 mln euro, w spółki o wiodącej pozycji rynkowej lub zamiarze ekspansji na rynki zagraniczne.

Czterema największymi inwestorami w ACEE IV, biorąc pod uwagę zaangażowany kapitał, są GIC Special Investments, AlpInvest Partners, California State Teachers' Retirement System i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR).

"Podobnie jak w przypadku poprzednich funduszy, przy większych transakcjach Advent może korzystać z swoich funduszy globalnych. Najnowszy z nich, zebrany na początku tego miesiąca, GPE VI, dysponuje kwotą 6,6 miliarda euro" - podano w komunikacie.

Advent International inwestuje w Europie Środkowej i Wschodniej w oparciu o sieć lokalnych biur w największych krajach regionu (obecnie czterech), w tym w Polsce. Na świecie Adwent posiada łącznie biura w 15 krajach na czterech kontynentach.

Pierwszy fundusz przeznaczony na inwestycje w regionie uruchomił w 1994 roku. Dotychczas Advent zrealizował 35 transakcji w Polsce, Czechach, na Słowacji, Węgrzech, w Rumunii, Bułgarii i Turcji.

Aktualnie polski portfel Advent International składa się z 3 spółek: Axtone, Bolix i Ultimo.

W ciągu ostatnich 3 lat Advent zainwestował w 8 spółek w pięciu krajach regionu i sprzedał, częściowo lub w całości, 7spółek, m.in. Bulgaria Telecommunications Company, narodowego operatora telekomunikacyjnego (wartość transakcji 1,66 mld euro), Terapię, rumuńskiego producenta leków generycznych, sprzedaną Ranbaxy Laboratories Limited za 324 mln USD, czy Zone Vision, która została sprzedana Chellomedia, europejskiemu oddziałowi UnitedGlobalCom w transakcji o wartości 80 mln USD.

Od rozpoczęcia działalności Advent zebrał 24 mld USD i przeprowadził ponad 200 wykupów i transakcji private equity o wartości przekraczającej 36 mld euro w 35 krajach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Advent Intl ma 1 mld euro na inwestycje w Europie Środkowej i Wschodniej