Czytasz dzięki

Afera Petrobrasu - "piętnasty etap operacji policyjnej"

PAP
opublikowano: 02-07-2015, 21:06

Brazylijska policja federalna ogłosiła w czwartek, że "przystąpiła do kolejnego, 15. etapu" wielkiej operacji prowadzonej w związku z aferą korupcyjną państwowego koncernu naftowego Petrobras i aresztowała jego b. dyrektora ds. operacji międzynarodowych.

Aresztowany eksdyrektor Jorge Zelada (był nim w latach 2008-12) o branie łapówek od brazylijskich i zagranicznych kontrahentów Petrobrasu został oskarżony przez byłego dyrektora ds. zaopatrzenia w tym koncernie, Paulo Roberto Costę.

Costa przebywa obecnie w areszcie domowym jako współoskarżony i zarazem świadek koronny oskarżenia.

Na wniosek brazylijskiej prokuratury bank w Monako zablokował kwotę 10 mln euro na koncie Zelady. Przewieziono go z Rio de Janeiro do Kurytyby, stolicy stanu Parana, gdzie toczy się proces przeciwko członkom dyrekcji Petrobrasu.

W związku z aferą korupcyjną w Petrobrasie, największym koncernie państwowym Ameryki Łacińskiej, aresztowano już kilkudziesięciu prywatnych przedsiębiorców oraz członków dyrekcji koncernu, a także polityków, wśród nich b. skarbnika rządzącej Partii Pracujących, Joao Vaccariego.

Wśród dziesiątków polityków objętych śledztwem są kolejni przewodniczący Izby Deputowanych i Senatu.

Śledczy twierdzą, że prywatne przedsiębiorstwa zamieszane w gigantyczną aferę Petrobrasu sztucznie zawyżały ceny na swe usługi dla państwowego koncernu, a nieuczciwymi zyskami z tego tytułu dzieliły się z niektórymi dyrektorami Petrobrasu i politykami, ci zaś przymykali oko na te praktyki.

W niektórych przypadkach uzyskanymi nielegalnie zyskami przedsiębiorcy dzielili się z partiami politycznymi. Partie bez żadnych problemów rejestrowały oficjalnie te wpływy, chociaż pochodziły one z nielegalnych źródeł.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane