Afera w AIB nie wpłynie na polskie operacje banku

06-02-2002, 14:08

Allied Irish Bank, w którego amerykańskim oddziale wykryto oszustwa finansowe na kwotę 750 mln USD, uspokaja, że nie będzie to miało wpływu na operacje kontrolowanego przez Irlandczyków Banku Zachodniego WBK.

- Pragniemy zapewnić, że wydarzenie to nie wpłynie w żaden sposób na działalność AIB w Polsce a tym samym na rozwój BZ WBK - poinformował w środowym komunikacie Gerry Byrne, prezes AIB Poland.

Wcześniej AIB poinformował, że prowadzi dochodzenie w sprawie oszustw jednego z maklerów jego amerykańskiego oddziału, które spowodowały zmniejszenie ubiegłorocznego zysku spółki o 596 mln EUR.

Dochodzenie w sprawie oszustw, których łączna kwota sięga ok. 750 mln USD, prowadzi także FBI. Podejrzanym jest makler utworzonego w 1999 roku Allfirst Financial, amerykańskiego banku należącego do Allied Irish.

Allied Irish poinformował, że oszustwa polegały przede wszystkim na nieautoryzowanych transakcjach kontraktami terminowymi na rynku walutowym, które miały służyć ukryciu strat ponoszonych przez nieuczciwego maklera w innych operacjach. Obecnie jest on poszukiwany.

Analitycy są przekonaniu, że Allied Irish nie grozi bankructwo. Z pewnością afera wpłynie na wycenę jego papierów. Udziały spółki tracą podczas dzisiejszej sesji ponad 20 proc. wartości.

- W obliczu zaistniałej sytuacji pragnę zapewnić, że AIB jest bankiem silnie skapitalizowanym o mocnej pozycji finansowej. Całościowy wpływ ewentualnych nadużyć finansowych znajdzie odzwierciedlenie w zmniejszeniu zysku za rok 2001, który po opłaceniu podatków i utworzeniu odpowiednich rezerw wyniesie ok. 400 millionow euro - wyjaśnił prezes Gerry Byrne.

W środę agencja ratingowa Standard & Poor's podała, że umieszcza papiery dłużne AIB oraz Allfirst na liście obserwacyjnej (Negative Watch), co może stanowić wstęp do obniżenia oceny wiarygodności kredytowej irlandzkiej grupy.

- Przeprowadzimy szczegółówe badanie dotyczące wpływu zdarzeń w USA na działalność AIB. W szczególności analizie poddane zostaną wszystkie zagraniczne operacje banku - czytamy w komunikacie S&P.

MK, MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Afera w AIB nie wpłynie na polskie operacje banku