Agenci dogadali się z Eximem

MAG
opublikowano: 11-10-2011, 00:00

Koniec szlabanu na umowy z touroperatorem. Exim podniesie gwarancję i zmieni umowy z biurami.

Exim, jeden z największych touroperatorów w Polsce, który w związku ze zmianą statusu spółki z o.o. na SA musiał zawrzeć nowe umowy z 2 tys. agentów, teraz zrobi to bez przeszkód.

Dotąd umowy podpisała połowa, w tym tak znaczący jak Wakacje.pl i EasyGo. pl, portale turystyczne, które sprzedają sporą część oferty touroperatora. Ale Ogólnopolskie Stowarzyszenie Agentów Turystycznych (OSAT) nie zalecało podpisywania aneksów. Teraz zmieniło zdanie.

— Rozmowy przebiegły w miłej atmosferze i doszliśmy do porozumienia we wszystkich punktach — mówi Andrzej Gryżewski, prezes OSAT. Powody zastrzeżeń były dwa: wątpliwości do zapisów umowy oraz zastrzeżenia do wyjątkowo niskiej sumy gwarancji ubezpieczeniowej touroperatora.

— Exim poinformował nas, że gwarancja zostanie podniesiona. Uzgodniliśmy też, że punkty w umowach, które budziły nasze zastrzeżenia, zostaną zmienione. Zgodziliśmy się na zapisy dotyczące egzekwowania od agentów warunków umowy, w tym blokowania dostępu do systemu — wyjaśnia Andrzej Gryżewski. Nie podaje, o ile wyższa będzie gwarancja Eximu.

Dziś touroperator ubezpiecza swoich klientów na kwotę 1 mln zł wobec 18,4 mln zł rok temu, mimo że przepisy zmieniły się i stawki poszły w górę. Większość touroperatorów z pierwszej dziesiątki ma gwarancje na kilkadziesiąt milionów złotych, lider, Itaka – na 125,7 mln zł. Exim uniknął tego, bo zlikwidował spółkę z o.o. i założył spółkę SA. Jako nowy touroperator nie płaci ubezpieczenia uzależnionego od liczby obsłużonych rok wcześniej klientów.

Touroperator tłumaczył, że zmiana była spowodowana konsolidacją spółek w grupie działającej w środkowej i wschodniej Europie i nie miała związku z próbą zaoszczędzenia kilkudziesięciu milionów złotych. Eksperci wskazywali, że Exim działa w Polsce od kilkunastu lat. Celem firmy jest dalszy wzrost, a na gwarancję wysokości 1 mln zł przystał przecież urząd marszałkowski. Z informacji „PB” wynika, że gwarancja wzrośnie do kilku milionów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu