Agencja Fitch: polskie banki przechodzą rok próby

Przemek Barankiewicz
17-04-2003, 12:52

Poprawa kondycji polskich przedsiębiorstw będzie kluczowa dla wyników sektora bankowego w 2003 r. – ocenia Fitch, międzynarodowa agencja ratingowa, w raporcie z 17 kwietnia. Trwający rok może okazać się decydujący dla przyszłości szczególnie BRE Banku, Kredyt Banku i BOŚ. Niezachwiana pozostaje pozycja liderów sektora: PKO BP i Pekao SA.

- Ogólnie mówiąc, w roku 2003 wyjaśni się sytuacja wielu polskich banków i okaże się, które z nich są w stanie działać niezależnie, a które będą musiały połączyć siły aby przetrwać - stwierdza agencja.

Kondycja średnich przedsiębiorstw zależy od popytu konsumpcyjnego. Fitch ostrzega, że może upłynąć trochę czasu zanim popyt na kredyty wzrośnie.

Raport zwraca uwagę, że poprawie musi ulec oferta produktowa banków. Powinna ona lepiej zaspokoić potrzeby zrestrukturyzowanego sektora przedsiębiorstw.

Banki zaczynają zdawać sobie sprawę, że kredytowanie dużych przedsiębiorstw nie jest działalnością, która będzie przynosić znaczące zyski.

- Banki oferujące bardziej wyrafinowane produkty skarbcowe utrzymają dużych klientów, natomiast rosnący udział przychodów generowanych przez obsługę małych i średnich przedsiębiorstw oznacza, iż coraz więcej produktów jest dostosowywanych do indywidualnych potrzeb tego segmentu – czytamy w raporcie.

Kolejnym obszarem działalności uważanym przez banki za istotny z punktu widzenia potencjalnego wzrostu przychodów w przyszłości są kredyty hipoteczne dla klientów indywidualnych.

- Wewnętrzna restrukturyzacja polskich banków, realizowana od kilku lat, zbliża się do końca. Banki ze scentralizowanymi systemami informatycznymi i efektywnymi, odchudzonym strukturami powinny coraz bardziej na tym korzystać – pociesza Fitch.

Zdaniem ekspertów agencji, PKO BP i Pekao SA - mimo braku scentralizowanych systemów informatycznych - raczej utrzymają swoje pozycje liderów jeśli chodzi o poziom marż odsetkowych i trwałość zwrotu na kapitale ze względu na ich udział w rynku.

Jednak ten rok może być decydującym dla niszowych banków bardziej zorientowanych na działalność inwestycyjną, takich jak BRE Bank czy Kredyt Bank. Są one zdane na łaskę rynków kapitałowych, albo wzmocnią swoją działalność kredytową i depozytową w bardzo krótkim czasie. Pozycję w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw musi wzmocnić Bank Ochrony Środowiska. Działalność ekologiczna nie gwarantuje bowiem wystarczających przychodów.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Prawo / Agencja Fitch: polskie banki przechodzą rok próby