W oczach Fitcha jesteśmy tak samo wiarygodni

opublikowano: 08-12-2017, 22:12
aktualizacja: 09-12-2017, 12:24

Rating na poziomie A minus z perspektywą stabilną - tak było, jest i wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie także będzie.

W piątek wieczorem agencja ratingowa Fitch ogłosiła, że utrzymuje dotychczasową ocenę wiarygodności kredytowej naszego kraju. Dla długoterminowych zobowiązań w walucie krajowej i zagranicznej to A minus. Zachowano także perspektywę stabilną, co oznacza, że w najbliższym czasie agencja nie przewiduje ani podwyżki, ani obniżki oceny. Takiej decyzji oczekiwali eksperci.

Fitch Ratings
Zobacz więcej

Fitch Ratings fot. ARC

- Nie widzę podstaw do zmiany perspektywy, tym bardziej oceny. Kluczowe dla ratingu są takie parametry jak wzrost gospodarczy, poziom dochodu per capita, skala nierównowagi zewnętrznej, dług publiczny w relacji do PKB, a w przypadku Fitcha również ścieżka deficytu sektora finansów publicznych i ryzyko przekroczenia 3 proc. PKB. Polski rating jest dobrze zakotwiczony - mówił Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska, jeszcze przed publikacją komunikatu.

Zdaniem eksperta jedynym czynnikiem, który teoretycznie mógłby oddziaływać w kierunku obniżenia przyznanej nam noty jest sprawa praworządności, ale w metodologii Fitcha ma ona stosunkowo niewielkie znaczenie dla całego ratingu. Zresztą, bronią nas twarde dane. 

- Znacznie tej kwestii wzrosłoby, gdyby dane wskazywały np. na to, że znacząco spowalnia napływ kapitału do Polski, ale tak nie jest. Co więcej, dane za trzeci kwartał tego roku pokazują, że w firmach z dominującym udziałem kapitału zagranicznego inwestycje przyspieszyły - dodaje Jakub Borowski.

W opinii analityków Fitcha rating odzwierciedla "mocne fundamenty makroekonomiczne, wspierane przez solidne ramy polityki monetarnej i sektor bankowy". Ograniczeniem dla korekty oceny w górę jest relatywnie niski poziom PKB na mieszkańca (w porównaniu do krajów o zbliżonym ratingu) oraz wysokie zadłużenie zewnętrzne netto (w drugim kwartale 2017 r. w Polsce stanowiło 32 proc. PKB, podczas gdy "standardem" w grupie państw o ratingu wyższym bądź równym naszemu jest 6 proc. PKB).

Agencja na początku grudnia podwyższyła prognozy wzrostu PKB Polski na ten rok do 4,4 proc. r/r i 3,6 proc. na przyszły (w obu przypadkach szacunki skorygowano o 0,4 pkt. proc.). W piątek dowiedzieliśmy się o sporej obniżce prognoz dla sektora finansów publicznych na 2017 r. - ma wynieść nie 2,6 proc. PKB (jak zakładano wcześniej), a 1,8 proc. PKB. W roku 2016 deficyt stanowił 2,5 proc. PKB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / W oczach Fitcha jesteśmy tak samo wiarygodni