Agencja inwestycji na żniwach

MAG
19-08-2011, 00:00

Zagraniczne firmy walą do Polski drzwiami i oknami. I dobrze. Na razie sytuacja jest bardzo zła.

Zagraniczne firmy walą do Polski drzwiami i oknami. I dobrze. Na razie sytuacja jest bardzo zła.

172 projekty, o 3 więcej niż dwa tygodnie temu, obsługuje Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ). Ich łączna wartość to 6,4 mld EUR. Mogłyby stworzyć 47,5 tys. miejsc pracy.

— Agencja rozpoczęła kampanię żniwną, jak to się kiedyś mówiło. Jeszcze tego lata jest nadzieja na zamknięcie kilku poważnych projektów. Od dawna nie pamiętam, żeby nasze sale konferencyjne były zajęte po 15 godzin na dobę — komentuje Sławomir Majman, prezes PAIIZ.

Najwięcej jest inwestorów z USA, Wielkiej Brytanii, Chin, Niemiec, Korei Południowej i Japonii. Najpopularniejsze branże to motoryzacja, BPO, maszynowa, ICT, chemiczna i badawczo-rozwojowa. To projekty w toku — ile z nich faktycznie trafi do Polski, nie wiadomo. Zamkniętych projektów jest na razie 28. Ich wartość to 854 mln EUR, stworzą 3,6 tys. miejsc pracy.

Ruch w PAIIZ to dobra wróżba — w przyszłym roku firmy, które zdecydują się na Polskę, zaczną inwestować. Na razie nie jest różowo. Po pierwszym półroczu napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych wyniósł 3,9 mld EUR, wobec 4,6 mld EUR rok temu. Tak złe półrocze Polska miała ostatnio w 2005 r. Eksperci ostrzegają, że obecne zawirowania na rynkach mogą zniechęcić firmy do decyzji inwestycyjnych. Tymczasem przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki zapowiadają, że w tym roku inwestycje wzrosną do 10 mld EUR. W ubiegłym roku, według wstępnych danych NBP, wyniosły 7,3 mld EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Agencja inwestycji na żniwach