Agip nie zagra o Gdańsk

Paweł Janas
28-03-2003, 00:00

Qui pro quo! Tak Nafta Polska zdaje się określać sprawę ewentualnego zakupu Rafinerii Gdańskiej przez koalicję włosko-kuwejckich firm. Jej zdaniem, w poważnej grze są tylko dotychczasowi uczestnicy wyścigu.

Wczoraj prasa doniosła, że kilka firm, w tym włoski koncern paliwowy Agip, zamierza kupić Rafinerię Gdańską (RG) oraz trzy tzw. rafinerie południowe, znajdujące się pod kontrolą Nafty Polskiej (NP) — Czechowice, Jasło i Glimar z Gorlic. Nie dość tego — ci sami inwestorzy mieliby kupić akcje... samej Nafty Polskiej. Jej zarząd jest zirytowany.

— Nic nie słyszałem, by ktoś chciał od nas kupować rafinerie południowe i RG. Wiem tylko o ofertach tych podmiotów, które już od dłuższego czasu są w grze — mówi Maciej Gierej, prezes Nafty Polskiej.

Osoba zbliżona do włoskiego koncernu Agip-Eni poinformowała agencję Reutersa, że spekulacje o zamiarach zakupu rafinerii kontrolowanych przez Naftę Polską są bezpodstawne.

Nieoficjalnie jeden z naszych rozmówców wyjaśnia, że w opisywanej sytuacji doszło do wielu nieporozumień.

— Zgłosił się do nas pan Uznański, który przekonywał, że ma prawo do części majątku państwowego jako rekompensaty za utracone mienie zabużańskie. Faktycznie, wynajął on Cross Finanz, maleńką firmę włoską, która zaproponowała, że w jego imieniu przedstawi propozycje udziału włoskich firm w zakupie rafineryjnych aktywów — twierdzi osoba zaangażowana w proces prywatyzacji sektora naftowego w Polsce.

Jego zdaniem, cała sprawa nie wygląda zbyt poważnie.

— Niemniej niedawno wysłaliśmy do Cross Finanz grzeczne pismo z prośbą o przedstawienie konkretnego biznesplanu. Jeśli się odezwą, będziemy się zastanawiali — dodaje nasz rozmówca.

Jego zdaniem, nadal w grę wchodzą takie warianty, jak: zakup RG przez konsorcjum Rotch-PKN Orlen, wniesienie aportem RG do Orlenu lub niezależna droga rozwoju pomorskiej rafinerii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Agip nie zagra o Gdańsk