Agora za dużo płaci

MEW
opublikowano: 27-06-2008, 00:00

Agora sfinalizowała kontrowersyjny zakup Trader.com. Analitycy są nadal bardzo sceptyczni.

Agora sfinalizowała kontrowersyjny zakup Trader.com. Analitycy są nadal bardzo sceptyczni.

Wydawca „Gazety Wyborczej” sfinalizował kupno Trader.com, właściciela portalu nieruchomościowego. Zapłacił 119,5 mln zł.

— Wskaźnik EV/EBITDA spółki wynosi ponad 270, podczas gdy w Agorze jest to 7. To tak astronomiczna różnica, że upłynie kilka lat, zanim wskaźniki Tradera zmniejszą się do poziomu, który sprawi, że transakcja będzie akceptowalna. I to przy ambitnym założeniu, że spółka będzie rozwijała się tak szybko, jak tego chce Agora — mówi Grzegorz Lityński, analityk KBC Securities.

Skorygowana EBITDA Tradera z 2007 r. wyniosła 0,4 mln zł. To oznacza, że marża EBITDA wyniosła 2,3 proc., a licząc jedynie przychody z internetu, na który chce stawiać Agora — 4,5 proc. Nowy właściciel chce, by w trzy lata marża EBITDA sięgnęła 20 proc., a docelowo — 30 proc.

Agora stawia na rozwój działalności internetowej. Zapowiada, że wzrost wpływów z niej Tradera będzie odpowiadał dynamice rozwoju rynku w Polsce. W 2007 r. spółka miała 18,5 mln zł przychodów ze sprzedaży, a z segmentu internetowego — 9,6 mln zł. Szacuje, że w 2008 r. rynek reklamy internetowej wzrośnie o 35-40 proc., a wysoką cenę tłumaczy inwestycjami w sektor ogłoszeniowy, przesuwający się z gazet do internetu.

„Spółka nie może sobie pozwolić na utratę wpływów z tych kluczowych obszarów ” — czytamy w komunikacie.

Firma szacuje, że całkowita wartość rynku ogłoszeń w Polsce w prasie i internecie (bez drobnych) sięgnęła niemal 1 mld zł w 2007 r., z czego 158 mln zł pochodziło z internetu. Według raportu IAB, kwota podwoi się w ciągu trzech lat. Agora zarobiła na ogłoszeniach drobnych i komunikatach ponad 300 mln zł w 2007 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy