Agrofert chce 77 mln euro rekompensaty od PKN Orlen

Polska Agencja Prasowa SA
02-09-2005, 16:08

Agrofert AS, czeska firma chemiczna, żąda rekompensaty od PKN Orlen w wysokości 77 mln euro (97 mln USD), po tym gdy PKN nie zgodził się sprzedać mu pewnych aktywów Unipetrolu - podał w piątek serwis Euro OnLine.

Agrofert AS, czeska firma chemiczna, żąda rekompensaty od PKN Orlen w wysokości 77 mln euro (97 mln USD), po tym gdy PKN nie zgodził się sprzedać mu pewnych aktywów Unipetrolu - podał w piątek serwis Euro OnLine.

    Euro OnLine powołuje się na wypowiedzi szefa Agrofertu Andreja Babisa.

    "PKN Orlen podał, że nie potwierdza, aby Agrofert miał prawo do rekompensaty, chociaż firma odłożyła pewne fundusze w II kwartale, aby mogła ją zapłacić" - pisze Euro OnLine, cytując Babisa. W połowie sierpnia prezes PKN Orlen Igor Chalupec poinformował, że spółka utworzyła 376 mln zł rezerwy na pokrycie ryzyka związanego z umowami zawartymi z Agrofertem oraz ConocoPhilips dotyczącymi sprzedaży części aktywów Unipetrolu.

    Jak wyjaśnił wówczas, rezerwy dotyczą umów zawartych przez poprzedni zarząd PKN Orlen w latach 2003 i 2004. Na ich podstawie PKN Orlen, który w maju sfinalizował transakcję zakupu za ok. 400 mln euro 62,99 proc. akcji czeskiego koncernu Unipetrol, zobowiązał się do sprzedaży części aktywów tej firmy. Agrofert miał kupić należące do Unipetrolu spółki związane z produkcją rolną, a ConocoPhilips - do jednej trzeciej stacji benzynowych czeskiego koncernu. Za niewykonanie tych umów polskiej firmie grożą sankcje.

    Informacje PKN Orlen o utworzeniu rezerwy na pokrycie ryzyka związanego z umowami zawartymi z Agrofertem i ConocoPhillips, czeskie media skomentowały jako zapowiedź wycofania się z tych umów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Agrofert chce 77 mln euro rekompensaty od PKN Orlen