AI PTE i PB PTE chcą złożyć w UNFE wniosek o fuzję

Katarzyna Ostrowska
24-11-2000, 00:00

AI PTE i PB PTE chcą złożyć w UNFE wniosek o fuzję

Wniosek w sprawie połączenia Arki-Invesco PTE i Pocztowo-Bankowego PTE wpłynie do UNFE być może już w grudniu. Do ostatecznej fuzji ma dojść w 2001 roku. Na konsolidacji bardziej zależy akcjonariuszom Pocztowo-Bankowego PTE, któremu brakuje pieniędzy do wymaganego minimalnego kapitału własnego.

Przedstawiciele Arki-Invesco PTE i Pocztowo-Bankowego PTE zakładają, że wniosek konsolidacyjny w UNFE zostanie złożony w najbliższym czasie. Prawdopodobnie stanie się to już w grudniu.

Brak kapitału...

Na tej konsolidacji bardziej zależy akcjonariuszom PB PTE, który od września nie ma minimalnego kapitału własnego (2 mln EUR). Sytuację poprawią akcjonariusze AI PTE, którzy z kolei na fuzji zyskają większy udział w rynku. Funduszowi AI bardzo na tym zależy, bo dysponuje takimi środkami, które umożliwiają mu samodzielne funkcjonowanie do czasu osiągnięcia zysków. Jeśli oczywiście nie dojdzie do exodusu klientów.

Amvescap, amerykański akcjonariusz AI PTE, zdaje sobie sprawę, że w przyszłym roku, kiedy nie będzie już karnych opłat za zmianę OFE, lojalność członków funduszu może jednak znacznie się zmniejszyć.

...wyrówna Amvescap

Amerykanie wyłożą 30-40 mln zł za udział w towarzystwie. Kolejne dokapitalizowanie PTE będzie też ich zadaniem, dzięki czemu ich pozycja w spółce stanie się jeszcze silniejsza. Jednak na początek akcjonariusze AI PTE (Amvescap i Konferencja Episkopatu Polski) dostają niewiele, bo jedynie 1/3 akcji w połączonych towarzystwach. 2/3 pozostałych akcji biorą po połowie Poczta Polska i francuska grupa Paribas.

Zdaniem Mariusza Wiatrowskiego, prezesa Pocztowo-Bankowego PTE, towarzystwa kierują się podobną strategią. Zbliżony jest również profil klientów. Tego samego zdania jest Rafał Andrzejewski, szef Arki-Invesco.

— Wybraliśmy OFE Pocztylion ze względu na duże podobieństwo grup docelowych i struktur sieci sprzedaży — zapewniał Rafał Andrzejewski w komunikacie prasowym.

Grupa docelowa to mieszkańcy małych miast, miasteczek i wsi. Sieć sprzedaży AI opiera się głównie na strukturach kościelnych, z kolei PB — na pracownikach Poczty.

Trwają prace

Wszyscy przyszli akcjonariusze (oprócz Poczty Polskiej) są zainteresowani następnymi połączeniami. Francuscy akcjonariusze PB PTE myślą o OFE Polsat. Tym bardziej że bank inwestycyjny BNP Paribas zajmuje się poszukiwaniem nabywcy na ten fundusz.

Kwestia nazw PTE i OFE stoi pod znakiem zapytania. Ważna będzie identyfikacja sieci dystrybucji z marką, stąd zapewne słowo Pocztylion pozostanie. Z nazwą Arka jest taki problem, że WBK jako pierwsze zarejestrowało tę nazwę dla funduszy inwestycyjnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / AI PTE i PB PTE chcą złożyć w UNFE wniosek o fuzję