Pytania dotyczące spółki BRE
Pytania inwestorów:
Kiedy spółka wypłaci dywidendę? Kim jest nowy gracz w jej akcjonariacie i jakie są przyczyny wzrostu kursu? Czy rosnące zadłużenie to sygnał, że zbliża się emisja kolejnej serii akcji?
Te i inne pytania możesz zadać przedstawicielom firm giełdowych w Akcji Inwestor. Na stronie każdej spółki z GPW w sekcji notowania.pb.pl znajdziesz specjalny formularz, który po wypełnieniu skierujemy do osób odpowiedzialnych w spółkach za relacje inwestorskie. Redakcja dołoży starań, by odpowiedź opublikować na naszych stronach internetowych.
2010-10-10
Czemu Bank tak ostro postępuje wobec Internet Group i czy teraz widzi możliwość ugody, wg której IG nie ogłosi w ogóle upadłości?
(brak odpowiedzi)
2010-10-08
Co sądzą Państwo o decyzji sądu w sprawie IGroup? Generalnie jakie jest Państwa stanowisko i chęć doprowadzenia do ugody ze spółką?
(brak odpowiedzi)
2010-09-07
Jak sprawa pozwu zbiorowego przeciw BRE, o której pisza wszystkie media, wpłynie na notowania akcji spółki? Jak wpłynie na jej wyniki, jeśli do pozwu przystąpią tysiące klientów?
Ocena wpływu na notowania akcji czy na wyniki Grupy BRE samej zapowiedzi złożenia pozwu jest praktycznie niemożliwa. Może jak poznamy samą treść pozwu, będziemy mogli bardziej szczegółowo odnieść się do sprawy.
Warto zauważyć, że jak dotąd zapisy umów o kredyt hipoteczny tzw. „starego portfela” nie zostały uznane za sprzeczne z prawem przez żadną instytucję. Od dawna powtarzamy jednak, że sala sądowa nie jest miejscem szukania kompromisu pomiędzy klientami a bankiem.
Pod koniec ubiegłego roku porozumieliśmy się z klientami posiadającymi kredyty "starego portfela". Dzięki porozumieniu z grudnia ubiegłego roku powstała specjalna oferta zmiany warunków dla tych klientów. Jak widać nie wszyscy zaakceptowali to porozumienie, a my szanujemy ich zdanie. Pozwy zbiorowe są z pewnością narzędziem, które będzie chętnie wykorzystywana przez klientów w bardzo wielu branżach, jako jeszcze jedna z istniejących obecnie możliwości rozstrzygania sporów.
6 września br. ruszyła kolejna oferta przygotowana dla klientów starego portfela, posiadających kredyty we frankach szwajcarskich. Każdy z nich będzie mógł zmienić zasady oprocentowania kredytu na system LIBOR + stała marża, o wysokości między 2,5 a 2,7 punktu procentowego. To bardzo dobra oferta na tle dostępnych dziś na rynku propozycji marż kredytów w CHF. Co ważne, z tej oferty będą mogły skorzystać także osoby, które wcześniej zmieniły już zasady oprocentowania kredytów starego portfela.
2010-05-13
Szykuje się PP do nowej emisji. Może mi ktoś wytłumaczyć jak to działa? Cena akcji z nowej emisji to 160, trzeba mieć 12 PP aby kupić 1 akcję. Co dalej? Jak przebiega ten proces od początku do końca?
NIE PODLEGA ROZPOWSZECHNIANIU, PUBLIKACJI ANI DYSTRYBUCJI, BEZPOŚREDNIO CZY POŚREDNIO, NA TERYTORIUM ALBO DO STANÓW ZJEDNOCZONYCH AMERYKI, KANADY, AUSTRALII ORAZ JAPONII.
Warszawa 13 maja 2010 r.
INFORMACJA PRASOWA
Rusza emisja akcji z prawem poboru BRE Banku
• Od 19 do 26 maja w biurach maklerskich na terenie całego kraju przyjmowane będą zapisy na akcje nowej emisji BRE Banku.
• Deutsche Bank AG, Oddział w Londynie pełni funkcję Globalnego Koordynatora i Wyłącznego Prowadzącego Księgę Popytu.
• Commerzbank Corporates & Markets pełni funkcję Współzarządzającego Ofertą.
• Funkcję Krajowego Menedżera Oferty i Oferującego pełni Dom Inwestycyjny BRE Banku.
• Commerzbank wykona w całości przysługujące mu prawo poboru (69,78% oferty). Deutsche Bank AG, Oddział w Londynie gwarantuje objęcie pozostałych 30,22% oferowanych akcji.
• W ramach emisji BRE Bank oferuje 12 371 200 akcji po cenie emisyjnej 160 zł za jedną akcję.
• 12 jednostkowych praw poboru uprawnia do zapisania się na 5 akcji nowej emisji.
Emisja akcji jest elementem przedstawionej na początku marca strategii BRE Banku na lata
2010 – 2012, która zakłada m.in. wzmocnienie Banku w trzech podstawowych obszarach jego działalności – bankowości detalicznej, korporacyjnej oraz rynków finansowych. - Mamy mocną pozycję zarówno wśród klientów bankowości detalicznej, jak i przedsiębiorstw. Chcemy wykorzystać ten potencjał w obliczu przewidywanej poprawy koniunktury gospodarczej. Chcemy zaoferować klientom mBanku jeszcze szybszy i wygodniejszy dostęp do produktów przez internet, w tym produktów kredytowych, a klientom MultiBanku – najwyższą jakość i sprawność obsługi. Chcemy również jeszcze intensywniej wspierać rozwój przedsiębiorstw – mówi Mariusz Grendowicz, prezes BRE Banku.
Emisja nowych akcji BRE Banku skierowana jest do dotychczasowych akcjonariuszy BRE Banku, uprawnionych do wykonania przysługującego im prawa poboru oraz złożenia zapisu dodatkowego. Prawo poboru jest prawem pierwszeństwa do objęcia akcji nowej emisji przez dotychczasowych akcjonariuszy, proporcjonalnie w stosunku do liczby akcji już posiadanych. Dniem ustalenia prawa poboru jest 18 maja 2010 r. Oznacza to, że jedna akcja zapisana na rachunku inwestora na koniec tego dnia daje jedno jednostkowe prawo poboru. 12 jednostkowych praw poboru uprawnia do złożenia zapisu na 5 akcji nowej emisji.
BRE Bank został poinformowany przez Commerzbank Auslandsbanken Holding AG (większościowego akcjonariusza BRE Banku – spółkę zależną Commerzbank AG) o podpisaniu przez tę spółkę pisemnego zobowiązania do wykonania wszystkich praw poboru przysługujących z posiadanych przez tę spółkę akcji BRE Banku i objęcia przypadającej na tę spółkę liczby akcji oferowanych (69,78% łącznej liczby akcji oferowanych, które BRE Bank zaoferuje w ofercie publicznej, przy założeniu, że wszystkie akcje oferowane ostatecznie oferowane w ofercie publicznej zostaną objęte przez inwestorów). Deutsche Bank AG, Oddział w Londynie gwarantuje objęcie pozostałych 30,22% oferowanych akcji.
Zapisy na akcje BRE Banku przyjmowane będą od 19 do 26 maja w biurach maklerskich na terenie całego kraju. Globalnym Koordynatorem i Wyłącznym Prowadzącym Księgę Popytu jest Deutsche Bank AG, Oddział w Londynie. Commerzbank Corporates & Markets pełni funkcję Współzarządzającego Ofertą. Funkcję Krajowego Menedżera Oferty i Oferującego pełni Dom Inwestycyjny BRE Banku.
Od 19 do 21 maja w obrocie giełdowym znajdą się jednostkowe prawa poboru, notowane jako niezależny papier wartościowy. W okresie tym będzie można kupić lub sprzedać jednostkowe prawa poboru. Z chwilą zakończenia zapisów na akcje nowej emisji, niewykonane jednostkowe prawa poboru wygasają i nie uprawniają do jakichkolwiek świadczeń w ich miejsce.
Kluczowe daty oferty publicznej BRE Banku
18 maja 2010 r. Dzień ustalenia prawa poboru
19-21 maja 2010 r. Okres notowań jednostkowych praw poboru na GPW
19 – 26 maja 2010 r. Okres przyjmowania zapisów na akcje (zapisy w wykonaniu prawa poboru oraz zapisy dodatkowe)
9 czerwca 2010 r. Przydział akcji
nie później niż do dnia 17 czerwca 2010 r. Pierwsze notowanie PDA
W ramach oferty inwestorzy mogą zapisać się na liczbę akcji nowej emisji, do jakiej uprawniają ich posiadane jednostkowe prawa poboru (tzw. zapisy w wykonaniu prawa poboru). Jednocześnie osoby, które na koniec dnia 18 maja 2010 r. były akcjonariuszami BRE Banku, mogą również złożyć tzw. zapis dodatkowy, na dowolną liczbę oferowanych akcji, nie większą jednak niż wielkość oferty (uwzględniając liczbę akcji objętych złożonym przez takiego akcjonariusza zapisem w wykonaniu prawa poboru). Akcje, które nie zostaną objęte w ramach wykonania jednostkowych praw poboru, zostaną przydzielone inwestorom, którzy złożą zapisy dodatkowe. Akcje, które nie zostaną objęte w ramach zapisów w wykonaniu prawa poboru ani zapisów dodatkowych, zostaną przydzielone inwestorom zaproszonym do złożenia zapisów przez Zarząd Banku (tzw. rump placement).
Zastrzeżenia prawne:
Niniejszy dokument ma charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym wypadku nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji o nabyciu papierów wartościowych spółki BRE Bank S.A. z siedzibą w Warszawie („Bank”) w ofercie publicznej akcji. Niniejszy dokument nie stanowi oferty sprzedaży papierów wartościowych ani zaproszenia do składania zapisów na lub nabywania jakichkolwiek papierów wartościowych Banku. W szczególności nie stanowi on oferty kupna papierów wartościowych w Stanach Zjednoczonych Ameryki.
Jedynym prawnie wiążącym dokumentem zawierającym informacje o ofercie publicznej akcji Banku w Polsce („Oferta”) jest prospekt („Prospekt”), który został przygotowany w związku z ofertą publiczną akcji Banku z prawem poboru i ich dopuszczeniem i wprowadzeniem do obrotu na rynku regulowanym (rynku podstawowym) prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. („GPW”). W dniu 12 maja 2010 r. Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła Prospekt. Bank udostępnił Prospekt na swojej stronie internetowej (www.brebank.pl) oraz na stronie internetowej Domu Inwestycyjnego BRE Banku S.A. (www.dibre.com.pl).
Niniejszy dokument nie jest przeznaczony do rozpowszechniania, bezpośrednio albo pośrednio, na terytorium albo do Stanów Zjednoczonych Ameryki albo w innych państwach, w których publiczne rozpowszechnianie informacji zawartych w niniejszym dokumencie może podlegać ograniczeniom lub być zakazane przez prawo. Papiery wartościowe, o których mowa w niniejszym dokumencie, nie zostały i nie zostaną zarejestrowane na podstawie Amerykańskiej Ustawy o Papierach Wartościowych z 1933 r. (ang. U.S. Securities Act of 1933) i nie mogą być oferowane ani zbywane na terytorium Stanów Zjednoczonych Ameryki za wyjątkiem transakcji nie podlegających obowiązkowi rejestracyjnemu przewidzianemu w Amerykańskiej Ustawie o Papierach Wartościowych lub na podstawie wyjątku od takiego obowiązku rejestracyjnego.
Informacje zawarte w niniejszym dokumencie nie stanowią oferty zakupu ani zaproszenia do nabywania; nie jest również dozwolona sprzedaż papierów wartościowych wskazanych w niniejszym dokumencie w jakiejkolwiek jurysdykcji, w której taka oferta lub zaproszenie do nabywania byłyby nielegalne przed uprzednią rejestracją, zwolnieniem z takiej rejestracji lub innego rodzaju kwalifikację w świetle prawa danej jurysdykcji. Niedozwolona jest dystrybucja niniejszego dokumentu na terytorium Kanady, Japonii lub Australii.
Niniejszy dokument jest skierowany wyłącznie do (i) osób znajdujących się poza granicami Wielkiej Brytanii lub (ii) osób zawodowo zajmujących się inwestycjami w rozumieniu art. 19(5) Rozporządzenia z 2005 roku na podstawie Ustawy o Usługach i Rynkach Finansowych z 2000 roku (Promocja Finansowa) (ang. Financial Services and Markets Act 2000 (Financial Promotion) Order 2005) (ze zmianami) („Rozporządzenie”) lub (iii) spółek o wysokiej wartości aktywów netto i innych osób, którym może on zostać zgodnie z prawem przekazany na podstawie art. 49(2)(a)-(d) Rozporządzenia (osoby takie będą dalej zwane łącznie „Wskazanymi Osobami” (ang. „Relevant Persons”)). Osoba nie będąca Wskazaną Osobą nie może działać w oparciu o niniejszy dokument lub jego dowolną część ani się na niego powoływać. Jakakolwiek inwestycja lub działalność inwestycyjna, o której mowa w niniejszym dokumencie, może być i będzie prowadzona wyłącznie przez Wskazane Osoby.
W jakimkolwiek państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które implementowało Dyrektywę 2003/71/WE (łącznie z jakimikolwiek przepisami implementującymi w jakimkolwiek państwie członkowskim, „Dyrektywa Prospektowa”), niniejszy dokument jest skierowany i przeznaczony wyłącznie do inwestorów kwalifikowanych w danym państwie członkowskim, w rozumieniu przepisów Dyrektywy Prospektowej.
2010-05-07
Do dnia ustalenia prawa poboru coraz bliżej a tymczasem z uchwał nie wszystko jest/przynajmniej dla mnie/ jasne. Obecnie jest 29.690.882 akcji, emisja obejmuje 20.783.617. Z moich obliczeń wynika, że 10 praw poboru upoważnia do objęcia 7 akcji nowej emisji. Czy możecie Państwo to potwierdzić/zweryfikować?
NIE PODLEGA ROZPOWSZECHNIANIU, PUBLIKACJI ANI DYSTRYBUCJI, BEZPOŚREDNIO CZY POŚREDNIO, NA TERYTORIUM ALBO DO STANÓW ZJEDNOCZONYCH AMERYKI, KANADY, AUSTRALII ORAZ JAPONII.
Warszawa 13 maja 2010 r.
INFORMACJA PRASOWA
Rusza emisja akcji z prawem poboru BRE Banku
• Od 19 do 26 maja w biurach maklerskich na terenie całego kraju przyjmowane będą zapisy na akcje nowej emisji BRE Banku.
• Deutsche Bank AG, Oddział w Londynie pełni funkcję Globalnego Koordynatora i Wyłącznego Prowadzącego Księgę Popytu.
• Commerzbank Corporates & Markets pełni funkcję Współzarządzającego Ofertą.
• Funkcję Krajowego Menedżera Oferty i Oferującego pełni Dom Inwestycyjny BRE Banku.
• Commerzbank wykona w całości przysługujące mu prawo poboru (69,78% oferty). Deutsche Bank AG, Oddział w Londynie gwarantuje objęcie pozostałych 30,22% oferowanych akcji.
• W ramach emisji BRE Bank oferuje 12 371 200 akcji po cenie emisyjnej 160 zł za jedną akcję.
• 12 jednostkowych praw poboru uprawnia do zapisania się na 5 akcji nowej emisji.
Emisja akcji jest elementem przedstawionej na początku marca strategii BRE Banku na lata
2010 – 2012, która zakłada m.in. wzmocnienie Banku w trzech podstawowych obszarach jego działalności – bankowości detalicznej, korporacyjnej oraz rynków finansowych. - Mamy mocną pozycję zarówno wśród klientów bankowości detalicznej, jak i przedsiębiorstw. Chcemy wykorzystać ten potencjał w obliczu przewidywanej poprawy koniunktury gospodarczej. Chcemy zaoferować klientom mBanku jeszcze szybszy i wygodniejszy dostęp do produktów przez internet, w tym produktów kredytowych, a klientom MultiBanku – najwyższą jakość i sprawność obsługi. Chcemy również jeszcze intensywniej wspierać rozwój przedsiębiorstw – mówi Mariusz Grendowicz, prezes BRE Banku.
Emisja nowych akcji BRE Banku skierowana jest do dotychczasowych akcjonariuszy BRE Banku, uprawnionych do wykonania przysługującego im prawa poboru oraz złożenia zapisu dodatkowego. Prawo poboru jest prawem pierwszeństwa do objęcia akcji nowej emisji przez dotychczasowych akcjonariuszy, proporcjonalnie w stosunku do liczby akcji już posiadanych. Dniem ustalenia prawa poboru jest 18 maja 2010 r. Oznacza to, że jedna akcja zapisana na rachunku inwestora na koniec tego dnia daje jedno jednostkowe prawo poboru. 12 jednostkowych praw poboru uprawnia do złożenia zapisu na 5 akcji nowej emisji.
BRE Bank został poinformowany przez Commerzbank Auslandsbanken Holding AG (większościowego akcjonariusza BRE Banku – spółkę zależną Commerzbank AG) o podpisaniu przez tę spółkę pisemnego zobowiązania do wykonania wszystkich praw poboru przysługujących z posiadanych przez tę spółkę akcji BRE Banku i objęcia przypadającej na tę spółkę liczby akcji oferowanych (69,78% łącznej liczby akcji oferowanych, które BRE Bank zaoferuje w ofercie publicznej, przy założeniu, że wszystkie akcje oferowane ostatecznie oferowane w ofercie publicznej zostaną objęte przez inwestorów). Deutsche Bank AG, Oddział w Londynie gwarantuje objęcie pozostałych 30,22% oferowanych akcji.
Zapisy na akcje BRE Banku przyjmowane będą od 19 do 26 maja w biurach maklerskich na terenie całego kraju. Globalnym Koordynatorem i Wyłącznym Prowadzącym Księgę Popytu jest Deutsche Bank AG, Oddział w Londynie. Commerzbank Corporates & Markets pełni funkcję Współzarządzającego Ofertą. Funkcję Krajowego Menedżera Oferty i Oferującego pełni Dom Inwestycyjny BRE Banku.
Od 19 do 21 maja w obrocie giełdowym znajdą się jednostkowe prawa poboru, notowane jako niezależny papier wartościowy. W okresie tym będzie można kupić lub sprzedać jednostkowe prawa poboru. Z chwilą zakończenia zapisów na akcje nowej emisji, niewykonane jednostkowe prawa poboru wygasają i nie uprawniają do jakichkolwiek świadczeń w ich miejsce.
Kluczowe daty oferty publicznej BRE Banku
18 maja 2010 r. Dzień ustalenia prawa poboru
19-21 maja 2010 r. Okres notowań jednostkowych praw poboru na GPW
19 – 26 maja 2010 r. Okres przyjmowania zapisów na akcje (zapisy w wykonaniu prawa poboru oraz zapisy dodatkowe)
9 czerwca 2010 r. Przydział akcji
nie później niż do dnia 17 czerwca 2010 r. Pierwsze notowanie PDA
W ramach oferty inwestorzy mogą zapisać się na liczbę akcji nowej emisji, do jakiej uprawniają ich posiadane jednostkowe prawa poboru (tzw. zapisy w wykonaniu prawa poboru). Jednocześnie osoby, które na koniec dnia 18 maja 2010 r. były akcjonariuszami BRE Banku, mogą również złożyć tzw. zapis dodatkowy, na dowolną liczbę oferowanych akcji, nie większą jednak niż wielkość oferty (uwzględniając liczbę akcji objętych złożonym przez takiego akcjonariusza zapisem w wykonaniu prawa poboru). Akcje, które nie zostaną objęte w ramach wykonania jednostkowych praw poboru, zostaną przydzielone inwestorom, którzy złożą zapisy dodatkowe. Akcje, które nie zostaną objęte w ramach zapisów w wykonaniu prawa poboru ani zapisów dodatkowych, zostaną przydzielone inwestorom zaproszonym do złożenia zapisów przez Zarząd Banku (tzw. rump placement).
Zastrzeżenia prawne:
Niniejszy dokument ma charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym wypadku nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji o nabyciu papierów wartościowych spółki BRE Bank S.A. z siedzibą w Warszawie („Bank”) w ofercie publicznej akcji. Niniejszy dokument nie stanowi oferty sprzedaży papierów wartościowych ani zaproszenia do składania zapisów na lub nabywania jakichkolwiek papierów wartościowych Banku. W szczególności nie stanowi on oferty kupna papierów wartościowych w Stanach Zjednoczonych Ameryki.
Jedynym prawnie wiążącym dokumentem zawierającym informacje o ofercie publicznej akcji Banku w Polsce („Oferta”) jest prospekt („Prospekt”), który został przygotowany w związku z ofertą publiczną akcji Banku z prawem poboru i ich dopuszczeniem i wprowadzeniem do obrotu na rynku regulowanym (rynku podstawowym) prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. („GPW”). W dniu 12 maja 2010 r. Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła Prospekt. Bank udostępnił Prospekt na swojej stronie internetowej (www.brebank.pl) oraz na stronie internetowej Domu Inwestycyjnego BRE Banku S.A. (www.dibre.com.pl).
Niniejszy dokument nie jest przeznaczony do rozpowszechniania, bezpośrednio albo pośrednio, na terytorium albo do Stanów Zjednoczonych Ameryki albo w innych państwach, w których publiczne rozpowszechnianie informacji zawartych w niniejszym dokumencie może podlegać ograniczeniom lub być zakazane przez prawo. Papiery wartościowe, o których mowa w niniejszym dokumencie, nie zostały i nie zostaną zarejestrowane na podstawie Amerykańskiej Ustawy o Papierach Wartościowych z 1933 r. (ang. U.S. Securities Act of 1933) i nie mogą być oferowane ani zbywane na terytorium Stanów Zjednoczonych Ameryki za wyjątkiem transakcji nie podlegających obowiązkowi rejestracyjnemu przewidzianemu w Amerykańskiej Ustawie o Papierach Wartościowych lub na podstawie wyjątku od takiego obowiązku rejestracyjnego.
Informacje zawarte w niniejszym dokumencie nie stanowią oferty zakupu ani zaproszenia do nabywania; nie jest również dozwolona sprzedaż papierów wartościowych wskazanych w niniejszym dokumencie w jakiejkolwiek jurysdykcji, w której taka oferta lub zaproszenie do nabywania byłyby nielegalne przed uprzednią rejestracją, zwolnieniem z takiej rejestracji lub innego rodzaju kwalifikację w świetle prawa danej jurysdykcji. Niedozwolona jest dystrybucja niniejszego dokumentu na terytorium Kanady, Japonii lub Australii.
Niniejszy dokument jest skierowany wyłącznie do (i) osób znajdujących się poza granicami Wielkiej Brytanii lub (ii) osób zawodowo zajmujących się inwestycjami w rozumieniu art. 19(5) Rozporządzenia z 2005 roku na podstawie Ustawy o Usługach i Rynkach Finansowych z 2000 roku (Promocja Finansowa) (ang. Financial Services and Markets Act 2000 (Financial Promotion) Order 2005) (ze zmianami) („Rozporządzenie”) lub (iii) spółek o wysokiej wartości aktywów netto i innych osób, którym może on zostać zgodnie z prawem przekazany na podstawie art. 49(2)(a)-(d) Rozporządzenia (osoby takie będą dalej zwane łącznie „Wskazanymi Osobami” (ang. „Relevant Persons”)). Osoba nie będąca Wskazaną Osobą nie może działać w oparciu o niniejszy dokument lub jego dowolną część ani się na niego powoływać. Jakakolwiek inwestycja lub działalność inwestycyjna, o której mowa w niniejszym dokumencie, może być i będzie prowadzona wyłącznie przez Wskazane Osoby.
W jakimkolwiek państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które implementowało Dyrektywę 2003/71/WE (łącznie z jakimikolwiek przepisami implementującymi w jakimkolwiek państwie członkowskim, „Dyrektywa Prospektowa”), niniejszy dokument jest skierowany i przeznaczony wyłącznie do inwestorów kwalifikowanych w danym państwie członkowskim, w rozumieniu przepisów Dyrektywy Prospektowej.
2009-07-14
Jakie działania zamierza podjąć BRE w związku z jednoznacznie krytyczną oceną bankowosci detalicznej w komentarzach internautów ( wyniki Expandi). Szczególnie niepokojące jest zestawienie krytyki Multibanku z kampanią wizerunkową "Jakoś czy Jakość". Jakie działania realizuje Bank w trosce o odzyskanie zaufania klientów? Czy w ostatnim czasie odnotowano zmiany w wolumenie reklamacji rejestrowanym przez mBank i Multibank?
Jaka jest ilość postępowań wyjaśniających prowadzonych w mBanku i Multibanku przez organy nadzoru (KNF, UOKIK) w związku z skargami klientów?
(brak odpowiedzi)
2009-06-25
Czy jeśli BRE przegra proces dot. oprocentowania kredytów w SOKiK to odda dobrowolnie ludziom pieniądze z karnymi odsetkami ? Jaki to byłby koszt dla spółki ?
(brak odpowiedzi)
2009-05-13
Czy pożyczka z niemieckiego Commerzbank "to parametry rynku pieniężnego i kapitałowego Szwajcarii", których zmiana uniemożliwia obniżenie oprocentowania kredytów Klientom "starego portfela" w CHF?
(brak odpowiedzi)
2009-05-07
Dlaczego BRE pożyczyło drogie franki od Commerzbank zamiast tanie od NBP ?
Jest kilka powodów, dla których zdecydowaliśmy się na pozyskanie finansowania w CHF w drodze kilkuletniej umowy kredytowej z Commerzbankiem.
Umowa z Commerzbankiem została zawarta na warunkach rynkowych i reprezentuje koszt pozyskania finansowania dla waluty CHF i dla banków o podobnym ratingu finansowym.
Finansowanie pozyskane z Commerzbanku nie pociąga za sobą konieczności angażowania innej waluty np: PLN
Środki z Commerzbanku pozyskane są na długi termin i tym samym korzystnie wpływają na limity płynnościowe nakładane na banki przez KNF. Gwarantują stabilizację i zmniejszają ryzyko dalszych niekorzystnych zmian kosztu finansowania
Pozyskiwanie CHF za pośrednictwem transakcji FX swap, szczególnie w drodze transakcji z NBP jest bardzo drogie i krótkoterminowe. Maksymalna długość transakcji CHF/PLN z NBP to jeden tydzień.
Środki pozyskane za pomocą transakcji swapowych wymagają zaangażowania innych walut, mają charakter krótkoterminowy, charakteryzują się ponadto zmiennością cen transakcji w czasie i nie przyczyniają się do ograniczenia ryzyka płynności.
Transakcje fx swap z NBP powinny być traktowane jako "ostatnia deska ratunku" ( taka była intencja ich wprowadzenia przez NBP) .
Joanna Filipkowska, kierująca Wydziałem Relacji Inwestorskich w BRE Banku
2009-05-06
Jaki wpływ na wynik finasowy w 2009 może mieć wyrok SOKiK dotyczący wpisania zapisów umów kretytowych mPlanów na listę klazul niedozwolonych ?
Umowy jakie bank podpisywał z klientami są zgodne z obowiązującym prawem. Naszym klientom proponowaliśmy przejście na nowe warunki już jesienią 2006 roku. Mieli również świadomość konstrukcji podpisanych umów, czyli sposobu ustalania oprocentowania kredytów. W tej sytuacji nie widzimy podstaw do zawiązywania rezerw na odszkodowania.
2009-04-29
Jakie są Wasze plany rozwojowe i jaką wartość 1 akcji przewidujecie na koniec bieżącego roku?
Pod koniec ubiegłego roku przedstawiliśmy rynkowi projekt BREnova, który miał nas przygotować na oczekiwane spowolnienie gospodarcze. To program, który zakłada zmiany w podejściu strategicznym Banku. Jego założenia opierają się na dwóch filarach, optymalizacji strony przychodowej banku i bardziej efektywnym wykorzystaniu zasobów oraz ograniczeniu kosztów.
Główne założenia projektu:
Bankowość korporacyjna
BRE bankiem pierwszego wyboru dla klientów korporacyjnych
Działania podjęte w ramach pionu bankowości korporacyjnej na 2009 rok mają na celu zbudowanie stabilnej bazy przychodowej. Silniejszy nacisk został położony na dalszą rozbudowę oferty, którą zamierzamy kierować do obecnych klientów Grupy. Priorytetem nie są wolumeny, ale zwrot na zaangażowanym kapitale. Te działania mają się przełożyć na czołowe miejsce wśród najbardziej dochodowych i efektywnych banków z ofertą bankowości korporacyjnej.
Chcemy skoncentrować się na innowacjach, oferując przy tym wszystkie tradycyjne usługi transakcyjne, od prostych przelewów, poprzez narzędzia umożliwiające optymalizację obsługi należności po najbardziej złożone rozwiązania wspierające zarządzanie płynnością, również w ujęciu międzynarodowym. Kluczowym czynnikiem będzie automatyzacja procesów, stąd szczególny nacisk położymy na rozwój platformy internetowej iBRE
Bankowość detaliczna
W obszarze bankowości detalicznej zmianie uległ model biznesowy: zmniejszono zaangażowanie w rynek kredytów hipotecznych, dywersyfikując źródła przychodów, położono nacisk na cross selling produktów.
Jednocześnie dalej rozwijana jest oferta mBanku w Czechach i na Słowacji. W pierwszym kwartale do mKONTA, rachunków eMAX, kredytu hipotecznego i gotówkowego oraz rachunków firmowych (mBIZNES: konto i max) dołączyły karty kredytowe i rachunek oszczędnościowy eMAX plus.
Rewizja bazy kosztowej
W obszarze kosztów osobowych zostały podjęte inicjatywy dotyczące redukcji zatrudnienia.
Poczyniono również oszczędności związane z optymalizacją warunków wynajmu powierzchni biurowych banku, oraz kosztach floty samochodowej i telefonów służbowych.
2009-04-28
Dlaczego zarząd działa na szkodę spółki nie podejmując żadnych, racjonalnych (poza propozycją podwyższenia o 200% marży), działań w sprawie kredytów hipotecznych z tzw. starego portfela, mimo interwencji UOKiK i opinii prawników, że stoi na przegranej pozycji?
Zarząd działa w interesie spółki, pojmowanym zarówno jako zapewnienie bezpieczeństwa Klientów i ich właściwej obsługi, dbanie o akcjonariuszy i dobrą pozycję banku.
Bank umożliwiał, a wręcz zachęcał Klientów, posiadających kredyty w starym portfelu, do przejście na nowe warunki. Podpisanie umowy na nowych warunkach jest możliwe również obecnie. Z konkretnych ofert, które bank rozesłał w styczniu i w lutym do wszystkich Klientów posiadających kredyty refinansowane we franku szwajcarskim w starym portfelu, skorzystało już ponad 1800 osób, a proces podpisywania aneksów wciąż trwa.
Zastrzeżenia zgłoszone przez UOKiK dotyczą zapisów w wybranych wzorcach umów produktów hipotecznych. UOKiK nie poddał pod wątpliwość działań Banku, docenił natomiast otwartą komunikację i bardzo szczegółowe wyjaśnienia podstaw podejmowanych przez bank decyzji.
W mBanku 20 marca br. miała miejsce obniżka oprocentowania "starego portfela" kredytów hipotecznych denominowanych we franku szwajcarskim o 0,25 p.p., a w złotówce o 0,80 p.p. O jej wysokości zadecydowała obecna sytuacja rynkowa i wysoki koszt pozyskania finansowania kredytów hipotecznych. Kilkunasto- i kilkudziesięcioletnie kredyty hipoteczne finansowane są bowiem pożyczkami 3- oraz 5-letnimi. Pragniemy podkreślić, że bank nie podnosił oprocentowania we wszystkich sytuacjach, które umożliwiały takie działania w przeszłości - mając na względzie dobro swoich Klientów .
Zobacz inne spółki
01CYBATON
06MAGNA
08OCTAVA
11BIT
14ZACH
4FUNMEDIA
4FUNMEDIA-PDA
8FORMULA
ABAK
ABCDATA
ABMSOLID
ABPL
ABSINVEST
ACARTUS
ACE
ACREO-PDA
ACTION
ADMASSIVE
ADVADIS
ADVOCULAR
AFHOL
AGORA
AGROLIGA
AGROMA
AGROTON
AIRMARKET
ALCHEMIA
ALEJA
ALEJA-PDA
ALIOR
ALKAL-PDA
ALMA
ALTA
ALTERCO
ALTUSTFI
ALUMAST
ALUMETAL
AMBRA
AMICA
AMPLI
AMREST
ANALIZY
ANALIZY-PDA
APATOR
APIS
APLISENS
APS
ARAMUS
ARCTIC
ARCUS
ARKAFRN12
ARMATURA
ARTEFE
ARTERIA
ARTNEWMED
ASBIS
ASSECOBS
ASSECOPOL
ASSECOPOL-PDA
ASSECOSEE
ASSECOSLO
ASSETUS
ASTARTA
ASTORIA
ASTRO
ATCCARGO
ATLANTAPL
ATLANTIS
ATLASEST
ATM
ATMGRUPA
ATONHT
ATREM
ATSENERGY
AURUM
AUTOSPA
AVIAAML
AWBUD
AZTEC
B2BPARTNER
B3SYSTEM
BAKALLAND
BALTICON
BANKBPH
BANKIER.PL
Bank DLa firmy
BARLINEK
BBCONSULT
BBIDEV
BEDZIN
BERLING
BETACOM
BGE
BGSENERGY
BIOERG
BIOINVENT-PDA
BIOMAX
BIOMAXIMA
BIOMEDLUB
BIOTON
BIPROMET
BLACKPOIN
BLOOBER
BLUETAX
BLUMERANG
BMPAG
BNPPL
BOA
BOGDANKA
BOMEDIA
BOMI
BOOMERANG
BORUTA
BORYSZEW
BORYSZEW-PDA
BOS
BOWIM
BPC
BPI
BPX
BRASTER
BROADGATE
BROADGATE-PDA
BSCDRUK-PDA
BUDIMEX
BUDOPOL
BUMECH
BYTOM
BZWBK
C2A
CALATRAVA
CALESCO
CAMMEDIA
CAPITAL
CASHFLOW
CCC
CCENERGY
CCS
CCTOOLS
CDPROJEKT
CEDC
CELTIC
CENTKLIMA
CERABUD
CEZ
CFI
CHEMOS
CIECH
CIGAMES
CNT
COALENERG
COGNOR
COLIAN
COLOMEDIC
COLUMBUS
COMARCH
COMP
COMPERIA
COMPRESS
COPERNIC
CORELENS
CORMAY
CUBEITG
CWPE
CWPE-PDA
CYFRPLSAT
DANKS-PDA
DASE
DEBICA
DECORA
DELKO
DENTAMDC
DENTAMDC-PDA
DEPEND
DEVORAN
DFP
DGA
DIGATE
DIGITAL
DMWDM
DOMDEV
DOMLEK-PDA
DOMZDROW
DORADCY24
DRAGOWSKI-PDA
DRAGOWSKI-PP
DREWEX
DROP
DROZAPOL
DRUKPAK
DSS
DTP
DUDA
DUDA-PP
DUON
DXD-PDA
DZPOLSKA
EASTSIDE
EASYCALL
EBC
ECA
ECARD
ECERAMICS
ECHO
ECOTECH
EDINVEST
EFH
EFICOM
EGB
EGB-PDA
EKANCELAR
EKIOSK
EKIOSK-PDA
EKO
EKOEXPORT
EKOPOL
ELBUDOWA
ELEKTRIM
ELEKTROTI
ELKOP
ELSTAROIL
ELZAB
EMCINSMED
EMCINSMED-PDA
EMONT
EMPERIA
EMUZYKA
ENAP
ENEA
ENERGA
ENERGOINS
ENERGOPLD
EPICTURES
EPICTURES-PDA
EPIGON
EQUITIER
ERBUD
ERG
ERGIS
ERNE
ERS-PDA
ESKIMOS
ESOTIQ
ESSYSTEM
ESTAR
EUCO
EUIMPLANT
EUROCASH
EUROMARK
EUROSNACK
EUROTAX
EUROTEL
EXCELLENC
EXILLON
Expander
FABRFORMY
FABRYKAKD
FAM
FAMUR
FARMACOL
FASING
FASTFIN
FERRO
FERRUM
FHDOM
FINHOUSE
FITEN
FLUID
FLYPL
FON
FONECO
FOREVEREN
FORTE
FORTUNA
FOTA
FUTURIS
GALVO
GALVO-PDA
GANT
GASTELZUR-PDA
Gazel
GCINVEST
GENERGY
GENRG
GEOINVENT
GETBACK
GETIN
GETINOBLE
GETINOBLE
GINOROSSI
GLOBALTR
GLOBCITYHD
GNFIBA0814
GNFIBA1014
GOLAB
GOTFI
GPPI
GPW
GRAAL
GRAJEWO
GREENECO
GREENENER
GREENTECH
GREMMEDIA
GREMPCO
GROCLIN
GRUPAAZOTY
GRUPAREC
GTC
GWARANT
HANDLOWY
HARPER
HAWE
HBPOLSKA
HEFAL
HELIO
HERKULES
HOLLYWOOD
HORTICO
HOTBLOK
HTLSTREFA
HURTIMEX
HUTMEN
HYDRAPRES
HYDROTOR
HYPERION
I3D
IBIZAICE-PDA
IBSM
IDEABANK
IDEON
IDH
IDMSA
IFCAPITAL
IFSA
IMMOBILE
IMPEL
IMPERA
IMPEXMET
INBOOK
INC
INDATA
INDYGO
INDYKPOL
INFOSYS
INGBSK
INNOGENE
INPRO
INSTALKRK
INTEGERPL
INTELIWIS
INTERBUD
INTERCARS
INTERFERI
INTERNITY
INTERSPPL
INTROL
INVENTI
INVESTREM
INVESTREM-PDA
INVISTA
INWAZJAPC
INWESTPL
IPODS
IPOPEMA
IQMEDICA
IQP
IRENA
IVMX
IZOBLOK
IZOLACJA
JAGO
JANTAR
JHMDEV
JJAUTO
JRHOLDING
JSW
JUPITER
JWCONSTR
K2INTERNT
KABLE
KANIA
KBDOM
KCI
KCSP
KERDOS
KERNEL
KETY
KGHM
KINOPOL-PDA
KLASZTORNE
KLON-PDA
KOFOLA
KOGENERA
KOMFORTKM
KOMPAP
KOMPUTRON
KONSSTALI
KOPEX
KORBANK
KOV
KPPD
KRAKCHEM
KREC
KREDYTB
KREDYTIN
KREDYTIN-PDA
KREZUS
KROSNO
KRUK
KRUSZWICA
KSGAGRO
KUPIEC
LAURENPES
LCCORP
LENA
LENTEX
LEONIDAS
LETUS
LIBERTY
LIVECHAT
LOKATYBUD
LOTOS
LOYD
LPP
LSISOFT
LSTECHHOM
LUBAWA
LUG
LUXIMA
Lyxor
M4B
MABION
MAGELLAN
MAGNIFICO
MAKARONPL
MALKOWSKI
MARKA
MARSOFT
MARVIPOL
MAXIMUS
MAXIPIZZA
MBANK
MBFACTORY-PDA
MBFGROUP
MBPARTNER
MCI
MCLOGIC
MEDIACAP
MEDIATEL
MEDICALG
MEGARON-PDA
MENNICA
MERA
MERCATOR
MERCOR
MEW
MEXPOLSKA
MFO
MFOOD
MGAMES
MIDAS
MIESZKO
MILKILAND
MILKPOL
MILLENNIUM
MINERAL
MIRACULUM
MIRBUD
MISPOL
MIT
MMPPL
MNI
MODE
MOJ
MOL
MOMO
MONDAY
MONNARI
MOSTALPLC
MOSTALWAR
MOSTALZAB
MOTORICUS
MPAY
MSXRESOUR
MUZA
MWTRADE
NAFTA
NANOTEL
NEMEX
NEPENTES
NETIA
NETMEDIA
NEUCA
NEWWORLDN
NFIEMF
NICOGAMES
NORDEABP
NORTCOAST
NOVAINV-PP
NOVATIS
NOVINA
NOVITA
NOVITUS
NOWAGALA
NTTSYSTEM
NWAI
ODLEWNIE
OLYMPIC
ONE2ONE
ONERAY
ONICO
OPENFIN
OPENNET
OPONEO.PL
OPTIZENLB
OPTONET-PDA
OPTOPOL
ORANGEPL
ORBIS
ORCOGROUP
ORGANIC
ORIONINV
ORPHEE
ORZBIALY
ORZEL
ORZLOPONY
OTMUCHOW
PAGED
PAMAPOL
PANOVA
PARTEX-PDA
PARTNER
PATENTUS
PBG
PBOANIOLA
PBSFINANSE
PCCINTER
PCGUARD
PCZ
PEGAS
PEKAES
PEKAO
PELION
PEMANAGER
PEMUG
PEP
PEPEES
PERMEDIA
PETROLINV
PFH
PGE
PGE-PDA
PGNIG
PGSSOFT
PHARMENA
PHN
PHOENIX
PKNORLEN
PKOBP
PKOBP-PP
PKPCARGO
PLANETSOF
PLASMA
PLASTBOX
PLATYNINW
PLAYMAKER
PLAZACNTR
PMPG
POLAQUA
POLCOLORIT
POLFA
POLICE
POLIMEXMS
POLJADLO
POLLENAE
POLMAN
POLNA
POLNORD
POLREST
POLSKIHR-PDA
POLTRONIC
POLWAX
POLYMETAL
POZBUD
PPRICE
PRAGMAFA
PRAGMAINK
PREMETINV
PRESCO
PRIMAMODA
PROCAD
PROCHEM
PROCHNIK
PROJPRZEM
PROMET
PROSPER
PROTEKTOR
PROVIDENT
PROXYAD
PRTRADE-PDA
PSG
PSWCAPITA
PTI
PUBLICIA-PDA
PULAWY
PWRMEDIA
PYLON
PZU
QUANTUM
QUERCUS
QUMAK
RADPOL
RAFAKO
RAFAMET
RAINBOW
RAJDY4X4-PDA
RANKPROGR
RAWLPLUG
RCSCPAOPEN
RCSDXA0412
RCSILAOPEN
RCUNION
READGENE
REDAN
REDWOOD
REGNON
REINHOLD
RELPOL
REMAK
REMEDIS
REMEDIS-PDA
RESBUD
ROBYG
RODAN
RONSON
ropa brent
ROPCZYCE
ROTOPINO
ROVESE
RUBICON
RUCH
RUCHCHORZ
RUNICOM
S4E
SADOVAYA
SAKANA
SANOK
SANWIL
SCANMEDMM
SECOGROUP
SEKO
SELENAFM
SERENITY
SERINUS
SEVENET-PDA
SFINKS
SILESIA
SILVACG
SILVANO
SIMPLE
SITE
SKOK
SKOTAN
SKYEUROPE
SKYLINE
SKYSTONE
SMSKREDYT
SMSKREDYT-PDA
SMT
SMTSOFT
SMTSOFT-PDA
SNIEZKA
SOBET
SOBIESKI
SOHODEV
SONEL
SPC
SRNFIZ
SSI
STALEXP
STALPROD
STALPROFI
STANUSCH
STANUSCH-PDA
STAPORKOW
STARHEDGE
STARKDEV
STOPKLA
STORMM
SUNEX
SUNTECH
SUWARY
SWARZEDZ
SWIECIE
SWISSMED
SYGNITY
SYMBIO
SYNEKTIK
SYNTHOS
SZAR
T2INVEST
TALEX
TATRY
TAURONPE
TAXNET
TAXUSFUND
TECHMEX
telekomunikacja.pb.pl
TELEMEDPL-PDA
TELESTR
TELGAM
TELGAM
TELL
TERESA
TESGAS
TETA
TFONE
TILIA
TIM
TMSBROKER
TONSILAC
TORPOL
TRAKCJA
TRANSPOL
TRANSPOL-PDA
TRAVELPL
TRITON
TUEUROPA
TVN
UBOATLINE
ULMA
UNIBEP
UNICREDIT
UNITED
URLOPYPL
URSUS
VARIANT
VEDIA
VENO-PP
VENTUREIN
VERBICOM
VIDIS
VINDEXUS
VISION
VISTAL
VISTULA
VOTUM
VOTUM-PDA
WADEX
WARIMPEX
WASKO
WASPOL
WAWEL
WBAY
WDX
WERTHHOLZ
WIELTON
WIERZYCL
WIKANA
WILBO
WINDMOBIL
WINVEST
WISTIL
WODKAN
WOJAS
WORKSERV
WSIP
YAWAL
YELLOWHAT
YELLOWHAT-PDA
YOURIMAGE
ZAMET
ZASTAL
ZEG
ZELMER
ZEPAK
ZETKAMA
ZNTKLAPY
ZPUE
ZREMB
ZUE
ZYWIEC
Zadaj pytanie
Na adres [email protected] możesz natomiast wysyłać pytania w sprawach, które nie dotyczą konkretnych spółek giełdowych.
Dziennikarze „Pulsu Biznesu” poproszą o komentarz prezesa spółki, analityków, prawników czy zarządzających instytucjami finansowymi. Jeżeli trzeba zwrócimy się o poradę do Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, Komisji Nadzoru Finansowego i przedstawicieli warszawskiej giełdy.