AIG zaciążył na indeksie DJ

WST
opublikowano: 12-09-2008, 22:12

Ostatnia sesja tygodnia na Wall Street, podobnie jak poprzednie upływała w bardzo nerwowej atmosferze. Przyniosła niestety spadek indeksu tradycyjnych blue chipów (głównie za sprawą AIG). Lepiej było na rynku technologicznym. Ostatecznie DJ stracił 0,1 proc. zaś Nasdaq Composite zyskał 0,14 proc.

W piątek na parkiety dotarła kolejna porcja danych makro. Okazały się – jak zwykle – mieszane. Z jednej bowiem strony odczyt sierpniowego poziomu inflacji okazał się lepszy od oczekiwanego przez specjalistów (-0,9 wobec -0,3 proc.), jednak z drugiej strony w tym samym miesiącu spadła po raz kolejny sprzedaż detaliczna. I to mocniej niż zakładały prognozy. Niższa inflacja zmniejsza prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych przez FOMC. Kolejnym negatywnym czynnikiem był znaczący wzrost zapasów niesprzedanych towarów w lipcu. To mogłoby, w powiązaniu ze spadkiem sprzedaży sugerować problemy z popytem konsumenckim.

I tak już skomplikowany obraz amerykańskiej gospodarki dodatkowo zaciemniła właśnie prezentacja indeksu poziomu optymizmu konsumentów. Wstępny odczyt za wrzesień pokazał zdumiewający wzrost z 63pkt do 73,1 pkt przy oczekiwaniach na poziomie 64 pkt. Pytanie, która z zaprezentowanych danych będzie miała większe znaczenie dla amerykańskich władz monetarnych?

Kolejny raz inwestorzy przeceniali akcje banku inwestycyjnego Lehman Brothers. W zwyżce notowań nie były w stanie nawet pomóc spekulacje związane z próbami pozyskania dla instytucji nowego inwestora lub ich grupy, którzy wsparliby ją kapitałowo.

Niepokojące informacje o sprzedaży detalicznej negatywnie przełożyły się na wyceny papierów największych sieci handlowych. W średniej Dow Jones mocno obrywał Wal-Mart Stores. W tym samym gronie grunt spod nóg usunął się akcjonariuszom AIG, największego amerykańskiego ubezpieczyciela. Kurs walorów pikował momentami o ponad 31 proc. To następstwo raportu   Cantor Fitzgerald o zagrożeniach dla spółki ze strony kryzysu na rynku hipotecznym i zabezpieczających go papierów dłużnych.

Przed głębszą przeceną indeks Dow Jones broniły papiery General Motors, które w trakcie sesji rosły nawet powyżej 5,5 proc. oraz Alcoa, giganta aluminiowego. Zwyżka cen ropy pomogła z kolei Exxon Mobil i Chevron.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / AIG zaciążył na indeksie DJ