Air Italy Polska uruchamia loty czarterowe z Katowic

DI, PAP
04-04-2008, 16:44

Działająca na polskim rynku niespełna pół roku linia Air Italy Polska z grupy włoskiego przewoźnika lotniczego uruchamia w piątek połączenia czarterowe z  portu Katowice. Rozważa też loty z innych polskich portów regionalnych.

Lotnisko w podkatowickich Pyrzowicach jest pierwszym polskim portem regionalnym, z którego będą latać samoloty tego przewoźnika. Dotychczas Air Italy oferuje wyłącznie loty czarterowe z Warszawy; dotąd były to dalekie połączenia do miejsc wakacyjnego wypoczynku na Kubie, w Tajlandii i Indiach.

"Nasze połączenia z Katowic są odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na loty czarterowe z polskich lotnisk regionalnych. Ułatwiamy wyjazd na wakacje licznym turystom spoza Warszawy" - ocenił prezes Air Italy Polska, Shaun Dewey, cytowany w komunikacie prasowym.

Od piątku samoloty Air Italy Polska będą latać z Katowic do Hurghady w Egipcie. Do końca kwietnia zostaną otwarte trzy dodatkowe połączenia z tego lotniska do Antalyi (Turcja), Chanii (Grecja) i Monastiru (Tunezja).

Zdaniem rzecznika katowickiego lotniska, Cezarego Orzecha, wejście kolejnego przewoźnika potwierdza wiodącą pozycję lotniska w Pyrzowicach w zakresie lotów czarterowych. Ilość czarterów z roku na rok rośnie. Przeloty tego typu świadczy tu ok. 30 różnych linii lotniczych, w dużej części zagranicznych.

Podkatowicki port należy do największych w Polsce. W ubiegłym roku odprawiono w nim 1.995.914 pasażerów, czyli 37 proc. więcej niż rok wcześniej. Wzrost liczby pasażerów w ruchu regularnym wyniósł 35,5 proc., a w ruchu czarterowym o 47 proc.

Szacuje się, że w 2008 r. lotnisko odprawi ok. 2,6 mln pasażerów. Do końca marca było to ponad 474,6 tys. osób, o 53 proc. więcej niż w tym samym czasie poprzedniego roku. Lotnisko umocniło też swoją pozycję centrum czarterowego południowej Polski. W pierwszym kwartale w ruchu czarterowym odprawiono blisko 35 tys. osób - o 12 proc. więcej niż rok wcześniej.

W roku 2007 również siatka regularnych połączeń lotniczych z Pyrzowic została znacznie poszerzona - liderem jest węgierska linia lotnicza Wizz Air, która otworzyła dziesięć nowych połączeń. PLL LOT oraz Centralwings uruchomiły po jednym nowym połączeniu, a debiutująca w Pyrzowicach w listopadzie linia Ryanair - dwa.

1 kwietnia tego roku regularne loty z Katowic rozpoczęła niemiecka tania linia lotnicza Germanwings. Tym samym Katowice przejęły z początkiem kwietnia dotychczasowe połączenia tego przewoźnika z podkrakowskich Balic - po trzy razy w tygodniu do Kolonii/Bonn oraz do Stuttgartu.

Przedstawiciele portu informowali wcześniej, że lotnisko zabiega o nowych przewoźników. Trwają m.in. rozmowy o uruchomieniu z Katowic pierwszych w Polsce, poza Warszawą, transatlantyckich przewozów czarterowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Air Italy Polska uruchamia loty czarterowe z Katowic