Airbus i Dassault Aviation zbudują prototyp nowego europejskiego myśliwca

opublikowano: 02-04-2021, 21:35

Po tygodniach negocjacji koncerny Airbus i Dassault Aviation porozumiały się w sprawie budowy prototypu nowego europejskiego samolotu myśliwskiego, dowiedział się nieoficjalnie Reuters.

Agencja podkreśla, że w ostatnich tygodniach sprawa budowy myśliwca stawała pod znakiem zapytania, ponieważ obie firmy są filarami programu Future Combat Air System (FCAS), którego realizacja ma dowieść zdolności Europy do integracji systemu obrony i zwiększenia suwerenności wojskowej.

Reuters przypomina, że francuscy parlamentarzyści ostrzegali niedawno o konieczności przyspieszenia decyzji w sprawie programu, którego wartość szacowana jest na 50-80 mld EUR. Ostrzegali, że jeśli francuskie Dassault i reprezentujący interesy Niemiec i Hiszpanii Airbus nie podejmą szybko decyzji, zagrożony jest termin uruchomienia FCAS do 2040 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane