Airbus ujawnił tożsamość nabywcy prywatnego A380

DI, PAP
opublikowano: 12-11-2007, 13:09

Koncern Airbus ujawnił w poniedziałek tożsamość klienta, który kupił największy na świecie samolot pasażerski A380 na prywatny użytek. Okazał się nim saudyjski miliarder - książę Alwalid bin Talal bin Abdul Aziz as-Saud.

Należący do saudyjskiej rodziny królewskiej książę zamówił maszynę w wersji luksusowej. Nieoficjalnie już ją nazwano "latającym pałacem".

Tożsamość nabywcy przez kilka miesięcy była okryta tajemnicą, w tym czasie media prześcigały się w podawaniu nazwisk prawdopodobnych klientów. Za najbardziej możliwe uznano, że to jakiś bardzo zamożny biznesmen z Azji lub - co się okazało prawdą - któryś z arabskich szejków naftowych.

Cena katalogowa standardowej wersji pasażerskiej A380 wynosi 319 milionów USD. Wersja VIP-owska zapewne będzie dużo droższa.

Książę Alwalid jest głównym udziałowcem wielobranżowej, międzynarodowej firmy Kingdom Holding Company. Tygodnik "Forbes" umieścił go na 13. miejscu najbogatszych ludzi w świecie.

Arystokrata jest synem "Czerwonego Księcia" Talala i wnukiem założyciela dynastii Saudów, króla Abd al-Aziza. W przeciwieństwie do większości członków domu panującego nie interesuje go polityka, lecz biznes.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane