Airbus zapowiada zamówienia w polskim przemyśle lotniczym

opublikowano: 08-12-2004, 13:16

Airbus, konkurent (obok Boeinga) do wymiany dalekodystansowej floty PLL LOT, nie wyklucza, że zwiększy zamówienia dla polskiego przemysłu lotniczego - poinformowali przedstawiciele tej firmy na środowej konferencji prasowej w Warszawie.

Przedstawiciele Airbusa odwiedzili niedawno kilka polskich firm w celu rozpoznania ich możliwości rozwoju współpracy. Jak

poinformował Simon Szydlowski z Airbusa, wartość obrotów polskich przedsiębiorstw z tą firmą może wzrosnąć z 12 mln dol. do 20 mln dol. rocznie.

Przedstawiciele firmy powiedzieli również, że ich projekty rozwoju współpracy z polskim przemysłem nie są związane z

rozstrzygnięciem przez PLL LOT sprawy ewentualnej wymiany floty dalekodystansowej.

Jak powiedział PAP rzecznik prasowy PLL LOT Leszek Chorzewski, decyzja w sprawie wymiany pięciu samolotów floty dalekodystansowej ma być podjęta do końca bieżącego roku. Poinformował, że wchodzą w grę trzy możliwości: leasing samolotów Airbusa, leasing samolotów Boeinga lub pozostanie przy użytkowaniu eksploatowanych obecnie samolotów Boeing 767.

Przedstawicielka Boeinga zapowiedziała na początku grudnia, że jeżeli PLL LOT nie wybiorą do końca tego roku dostawcy nowych samolotów, Boeing nie zdąży z ich dostawą w zakładanym terminie, czyli w 2008 roku.

"Dostawa musi być skoordynowana z naszymi planami produkcyjnymi. Jeśli LOT zdecyduje (o wyborze dostawcy) później nie możemy zagwarantować, że otrzyma nasze samoloty w przewidzianym czasie. Samoloty są wytwarzane pod konkretne zamówienie, a proces produkcyjny trwa przez określony czas" - powiedziała przedstawicielka amerykańskiego producenta samolotów.

lb/ skr/ mag/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Airbus zapowiada zamówienia w polskim przemyśle lotniczym