Akcenta: 45 proc. polskich firm nie zabezpiecza się przed ryzykiem kursowym

ISBnews
opublikowano: 08-05-2014, 12:40

Choć 32,1% eksporterów i importerów uważa, że zmiany kursów walut są jednym z największych niebezpieczeństw dla ich biznesu, aż 45% polskich firm nie zabezpiecza się przed ryzykiem kursowym, wynika z raportu firmy Akcenta. Badanie wykazało też, że ponad 40% prezesów lub właścicieli nigdy nie słyszało o takich możliwościach.

"Nasze badanie pokazuje jednoznacznie, że nie tylko praktyczna znajomość konkretnych narzędzi, które służą minimalizowaniu ryzyka walutowego, jest bardzo niska, ale też, że nadal potrzebna jest na temat tego zagadnienia większa wiedza" – powiedział dyrektor zarządzający Akcenty w Polsce Radosław Jarema, cytowany w komunikacie.

Z badania pt. "Obsługa transakcji walutowych i narzędzia minimalizowania ryzyka walutowego w oczach polskich eksporterów i importerów" wynika, że w grupie przedsiębiorstw, które nie zabezpieczają się przed ryzykiem kursowym (45% wszystkich firm objętych badaniem), co trzeci prezes lub właściciel twierdzi, że nie widzi dla swojej firmy takiej potrzeby. Akcenta zauważa, że nawet w grupie firm deklarujących stosowanie zabezpieczeń (37,6% wszystkich firm objętych badaniem) aż 38,8% respondentów nie potrafiło wskazać stosowanego sposobu zabezpieczenia.

W grupie firm niestosujących zabezpieczeń przed ryzykiem kursowym, oprócz braku takiej potrzeby, stosunkowo często wskazywanymi powodami niewykorzystywania tych narzędzi były ich wysokie koszty (22,2%) oraz zbyt mała liczba przeprowadzanych transakcji (17,5%).

"W grupie firm stosujących różnego typu zabezpieczenia przed ryzykiem kursowym, zgodnie z udzielonymi odpowiedziami, najczęściej wykorzystywanymi rozwiązaniami są ubezpieczenia (26,5%) oraz transakcje terminowe (22,4%); pozostałe to: przyjęcie wyższego kursu do rozliczeń (4,1%), kredyt walutowy (2%), interpolacja (2%), rozliczanie w złotówkach (2%), dywersyfikacja walut (2%)" - czytamy dalej.

Jeśli chodzi o znajomość narzędzi eliminowania ryzyka kursowego, to prawie 59% badanych prezesów i właścicieli firm słyszała o takich rozwiązaniach. Wśród tej grupy mniej niż połowa korzystała z tego typu zabezpieczeń w przeszłości. Jednocześnie jednak 43,3% deklaruje, że ich firma zabezpieczy się przed ryzykiem kursowym w przyszłości, podsumowano w komunikacie.

Ogólnopolskie badanie 'Obsługa transakcji walutowych i narzędzia minimalizowania ryzyka zmian kursów walut w oczach polskich eksporterów i importerów' dla Akcenty w listopadzie 2013 r. przeprowadził Instytut Homo Homini. Badanie zostało wykonane na próbie 216 przedsiębiorstw zajmujących się importem i/lub eksportem, metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Akcenta to międzynarodowa instytucja płatnicza, oferująca obsługę transakcji walutowych dla firm zajmujących się eksportem i importem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu