Akcja inwestor

DI
opublikowano: 17-03-2010, 00:00

TREŚĆ E-MAILA:

Pytanie do zarządu kredyt banku

Nurtuje mnie kwestia kredytów zagrożonych i straconych. Jaka ich część została do tej pory (4 kw. 2010) pokryta rezerwami?

Tomasz (nazwisko do wiadomości redakcji)

Takie pytania zadają internauci, których przyciągnęła organizowana przez nas "Akcja Inwestor".

Odpowiedź spółki: W grupie Kredyt Banku (KB) wskaźnik pokrycia należności (dla których zidentyfikowano przesłanki utraty wartości) odpowiadającymi im odpisami wyniósł na koniec IV kw. 2009 r. 60,4 proc. (dane skonsolidowane). Najprościej mówiąc, pierwszym krokiem przy ocenie jakości należności kredytowych jest sprawdzenie, czy nie wystąpiła przesłanka utraty wartości (w zależności od metodologii definiujemy różne przesłanki; najprostszą i najczęściej spotykaną jest opóźnienie w spłacie kredytu). Jeżeli odpowiedź jest pozytywna, należy dokonać oceny stopnia utraty wartości. Od stopnia utraty wartości zależy wielkość odpisów. Grupa KB tworzy odpisy na utratę wartości zgodnie z obowiązującym prawem i regulacjami.

Komentarz analityka

Marcin Materna, analityk Millenium DM

Wskaźnik pokrycia rezerwami kredytów zagrożonych kształtuje się na różnym pułapie dla różnych banków. Mieści się w przedziale 40-80 proc. i zależy od jakości kredytów. Wskaźnik, jaki osiąga Kredyt Bank, oscyluje wokół średniej w branży.

Chcesz zadać pytanie zarządowi giełdowej spółki? Wejdź na stronę

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu