Akcja kredytowa zwija się w recesji

JKW
opublikowano: 15-06-2009, 00:00

Kredyty coraz mniejszym strumieniem płyną do firm. Przedsiębiorcy więcej spłacają bankom, niż od nich pożyczają.

Kredyty coraz mniejszym strumieniem płyną do firm. Przedsiębiorcy więcej spłacają bankom, niż od nich pożyczają.

Banki coraz wyraźniej zakręcają kurek z kredytami dla firm. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w maju dynamika kredytów korporacyjnych zwolniła do 17,9 proc. (rok do roku) z 20,4 proc. w kwietniu. A przecież jeszcze niedawno normą była dynamika powyżej 25 proc.

— Po uwzględnieniu zmian kursu złotego zadłużenie przedsiębiorstw spadło przez miesiąc o ponad 1 mld zł. Oznacza to, że już drugi miesiąc z rzędu firmy spłaciły więcej kredytów, niż ich otrzymały — mówi Andrzej Halesiak, ekonomista Banku BPH.

Jego zdaniem, spadek zadłużania się to niepokojące zjawisko.

— Zaczyna rysować się wyraźna tendencja: akcja kredytowa raczej się zwija niż rozwija. To ogranicza płynność firm, a więc i negatywnie wpływa na rozwój całej gospodarki. Banki niechętnie pożyczają pieniądze, ponieważ rośnie ryzyko (coraz więcej jest kredytów niespłacanych w terminie), a w dodatku czekają na przygotowywany właśnie rządowy system gwarancji — twierdzi Andrzej Halesiak.

Pociesza natomiast to, że w maju przyspieszyły depozyty firm (do 2,5 proc. z -0,1 proc. w kwietniu), a kredyty gospodarstw domowych utrzymują szybkie tempo (przez miesiąc zadłużenie wzrosło o 6,9 mld zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Polecane